Bivši čelnik Gambije Yahya Jammeh ispraznio je državnu blagajnu prije odlaska s dužnosti, rekao je član koalicije novog predsjednika, prenose u ponedjeljak agencije.
Dužnosnici su otkrili da je Jammeh prije odlaska u egzil u Ekvatorijalnu Gvineju iz Središnje banke Gambije uzeo najmanje 500 milijuna dalasija (oko 12 milijuna dolara), kazao je Mai Fatty, član koalicije novog predsjednika Adame Barrowa.
Jammeh je kasno u subotu napustio Banjul, prijestolnicu Gambije, te je sletio u Ekvatorijalnu Gvineju. Njegovim odlaskom otvoren je put za demokraciju u Gambiji nakon 22 godine represivne vlasti.
Jammeh je postavio niz uvjeta za svoje povlačenje pa je između ostalog zatražio zaštitu od budućeg suđenja i pravo sudjelovanja na izborima u budućnosti. Ne zna se jesu li ti uvjeti prihvaćeni.
Mnogi su Gambijci bijesni zbog toga što je bivšem predsjedniku uopće dopušteno napustiti zemlju, ističe Fatty, te dodaje kako je koalicija šokirana time što je teretnom zrakoplovu s Jammehovim plijenom dopušteno da odleti za bivšim gambijskim diktatorom.
Jammeh je vlast preuzeo pučem 1994. godine, a povukao se nakon što mu nije preostalo previše izbora jer je u četvrtak oko 7 tisuća vojnika iz Senegala i Nigerije ušlo u Gambiju s tenkovima i ratnim zrakoplovima, spremnih i da uđu u glavni grad Banjul jer gambijska vojska nije pružala otpor, prenio je Reuters.
Jammeh je 1. prosinca izgubio izbore od Barrowa, no tjednima je pokušavao preokrenuti te rezultate. Na kraju su ga od vlasti odgovorili čelnici zapadnoafričkih zemalja.
Jammehova vlada poznata je po mučenju i ubijanju protivnika te po gušenju otpora, pa će njegov odlazak, viđen kao trijumf afričke diplomacije, vjerojatno pozdraviti pristaše demokracije.
Barrow, 51-godišnjak koji je Jammeha porazio na predsjedničkim izborima, vođa je oporbene koalicije za koju su rijetki vjerovali da može uspjeti. Barrow je u četvrtak prisegnuo kao predsjednik u gambijskom veleposlanstvu u Senegalu i zatažio je međunarodnu podršku.
"Vladavina straha protjerana je iz Gambije zauvijek", rekao je novi vođa okupljenima u Dakaru, piše Reuters.
Gambijska politička kriza bila je ispit za regionalni savez ECOWAS u kojemu je 16 zapadnoafričkih država i među čijim čelnicima je Jammeh bio najdugovječniji. Vojnu intervenciju podržali su i Ujedinjeni narodi i Afrička unija.
Gambijske plaže na atlantskoj obali popularna su turistička destinacija za Europljane. Turizam, proizvodnja kikirikija i prekooceanske pošiljke ključne su za gospodarstvo te države od 1,8 milijuna stanovnika. Očekuje se da će njezin BDP u 2017. narasti za 4,5 posto, tvrdi Svjetska banka.