ZNANSTVENICI ZABRINUTI /

Bistri potoci na Aljasci postali hrđasto narančasti. Vidljivo je iz svemira

Image
Foto: YouTube Screenshot

Proučavajući satelitske snimke od 1985. do 2022., znanstvenici su utvrdili da ovaj čudni fenomen koincidira s toplijim vremenom i povećanim snježnim oborinama

4.6.2024.
10:27
YouTube Screenshot
VOYO logo

Znanstvenici su zabrinuti zbog neobične pojave u potocima i rijekama Aljaske. Naime, neki od bistrih, ledeno plavih plovnih putova Aljaske postaju hrđasto narančasti. Zapanjujuća boja vidljiva je i iz Zemljine orbite, javlja Science Alert.

"Zamrljane rijeke toliko su velike da ih možemo vidjeti iz svemira", kaže toksikolog za okoliš sa Sveučilišta Kalifornija (UC) Davis Brett Poulin. To pokazuje da je voda veoma uprljana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PRIJETI IM POTAPANJE /

Plaže na kojima su se prije 80 godina iskrcali Saveznici u velikoj su opasnosti. Krivac? Klimatske promjene

Image
PRIJETI IM POTAPANJE /

Plaže na kojima su se prije 80 godina iskrcali Saveznici u velikoj su opasnosti. Krivac? Klimatske promjene

'Poput mliječnog soka od naranče'

Problem je prvi put primijećen 2018. godine. Znanstvenici su zatim upotrijebili satelitske snimke i javna izvješća kako bi identificirali više od 75 udaljenih potoka koji su nedavno umrljani ovom neobičnom narančastom bojom. Oni se protežu preko gotovo 1.000 kilometara planinskog lanca Brooks na Aljasci.

Na određenim mjestima izgledaju "gotovo poput mliječnog soka od naranče", opisuje ekolog Jon O'Donnell.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ti narančasti potoci mogu biti problematični u smislu da su otrovni, ali također mogu spriječiti migraciju riba u područja za mriješćenje", zabrinut je O'Donnell.

Visoke koncentracije željeza, cinka, bakra...

Za razliku od obiljižnjih zdravih potoka, ovi vodotoci imaju visoke koncentracije željeza i drugih toksičnih metala, uključujući cink, bakar, nikal i olovo, pokazali su uzorci prikupljeni između lipnja i rujna 2022. godine. U nekim su slučajevima ti zagađivači povećali kiselost vode s uobičajenog pH od 8 na 2,3. Rezultati izgledaju slično kiselom otjecanju iz rudnika, kaže Poulin, ali u blizini tih lokacija nema rudnika.

Proučavajući satelitske snimke od 1985. do 2022., znanstvenici su utvrdili da ovaj čudni fenomen koincidira s toplijim vremenom i povećanim snježnim oborinama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naša hipoteza je da se zbog otapanja permafrosta, odnosno vječnog leda, voda dublje infiltrira i stupa u interakciju s mineralima zarobljenim tisućama godina, rekao je Poulin. 

Problemi za životinje i lokalno stanovništvo

Arktik se zagrijava otprilike četiri puta brže od ostatka Zemlje. Ta dodatna toplina otapa smrznuto tlo, povećava mikrobnu aktivnost i uzrokuje nova grmovita područja. Ovi procesi, zajedno s novonastalim korijenjem, izlažu do sada netaknute minerale i omogućuju njihov dotok u slivove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Promjene u kemiji vode prijete divljim životinjama, ali i lokalnom stanovništvu koje se oslanja na potoke za pitku vodu i ribolov.

Istraživanje znanstvenika objavljeno je u časopisu Communications Earth & Environment.

POGLEDAJTE VIDEO: Pripadamo li mi uopće više mediteranskoj klimi? Klimatolog: 'Ovo ljeto podsjeća više na trope nego na bilo što drugo'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo