TikTok će zabraniti sadržaj koji promiče pismo Osame bin Ladena iz 2002. u kojem se navode pojedinosti u kojima se opravdavaju vođe Al Qaide za terorističke napade na Amerikance, objavili su, a prenosi Reuters.
Rasprave o pismu starom 20 godina proširile su se platformom ovog tjedan u kontekstu rasprave o ratu na Bliskom istoku, a neki korisnici ga i hvale.
Pismo, koje je napisano nakon napada Al Qaide na Sjedinjene Države u kojem je ubijeno gotovo 3000 ljudi, kritiziralo je američku potporu Izraelu, optužilo Amerikance za financiranje "ugnjetavanja" Palestinaca i sadržavalo antisemitske komentare.
Osama Bin Laden ubijen je 2011. godine u Pakistanu u specijalnog operaciji američke vojske. "Sadržaj koji promiče ovo pismo jasno krši naša pravila o podržavanju bilo kojeg oblika terorizma", stoji u priopćenju TikToka, dodajući da su izvješća, kako je to "u trendu" na platformi, netočna. Pretraga za "Pismo Americi" na TikToku u četvrtak nije dala rezultate, uz obavijest u kojoj se kaže da bi izraz mogao biti povezan sa "sadržajem koji krši naše smjernice".
Neki američki zakonodavci pozvali su na zabranu aplikacije u vlasništvu Kineza i ponovili svoje negodovanje koje dijele prema aplikaciji. Demokratski zastupnik Josh Gotheimer kazao je u srijedu na X-u, bivšem Twitteru, da TikTok "gura proterorističku propagandu kako bi utjecao na Amerikance".
Glasnogovornik Bijele kuće Andrew Bates rekao je u izjavi u četvrtak: "Nikad nema opravdanja za širenje odvratnih, zlih i antisemitskih laži koje je vođa Al Qaide objavio netom nakon što je počinio najgori teroristički napad u američkoj povijesti."
The Guardian je u srijedu uklonio cijeli tekst bin Ladenovog pisma, koje je objavio 2002. godine. Novinska kuća je na svojoj web stranici objavila da se pismo dijeli na društvenim mrežama bez punog konteksta, te da će umjesto toga usmjeravati čitatelje na novinski članak u kojem je je izvještavao o pismu.
TikTok je prethodno rekao da njegov algoritam za preporuke ne gura određeni sadržaj korisnicima i da je kompanija uklonila stotine tisuća videa od 7. listopada zbog kršenja pravila protiv dezinformacija i promicanja nasilja. Teško je steći potpuno razumijevanje koliko je određeni sadržaj prevladavajući na TikToku, dijelom zato što vanjski istraživači imaju ograničen pristup njegovim podacima, objasnila je Renee DiResta, voditeljica istraživanja na Stanford Internet Observatory.
POGLEDAJTE VIDEO: Ovo je novi TikTok među mladima, ali za koji želimo da zaživi i u Hrvatskoj. Obožavaju ga roditelji