Tajni izvještaj američke obavještajne službe koji je dostavljen Bijeloj kući nema jasan zaključak o podrijetlu pandemije koronavirusa, dijelom i zbog nedostatka informacija iz Kine, prema izvješćima američkih medija, piše The Guardian.
Naime, procjena koju je američki predsjednik Joe Biden naložio prije 90 dana, nije mogla definitivno zaključiti je li virus, koji se prvi put pojavio u središnjoj Kini, skočio na ljude preko životinja ili je "pobjegao" iz visoko sigurne istraživačke ustanove u Wuhanu, rekla su za Washington Post dva američka dužnosnika upoznat sa tom stvari.
Rekli su da bi dijelovi izvješća mogli biti deklasificirani u narednim danima. Rasprava o podrijetlu virusa koji je ubio više od 4 milijuna ljudi i paralizirao gospodarstva diljem svijeta postala je sve spornija. Kad je Biden naložio istragu, rekao je da su američke obavještajne agencije podijeljene oko dva vjerojatna scenarija - životinje ili laboratorij.
Ništa od konsenzusa
Bivši predsjednik Donald Trump i njegovi pomoćnici pomogli su potaknuti teoriju o curenju iz laboratorija usred intenzivnih kritika zbog postupanja njihove administracije u najvećoj svjetskoj zdravstvenoj krizi, upirući prstom u Peking, koji s druge strane snažno negira tu hipotezu.
Unatoč Bidenovoj direktivi da obavještajna zajednica "udvostruči napore" da razmrsi raspravu o podrijetlu, 90-dnevna analiza nije ih približila konsenzusu, rekli su dužnosnici za Post.
Dio problema je nedostatak detaljnih informacija iz Kine, prema Wall Street Journalu. "Ako Kina neće dati pristup određenim podatacima, zapravo nikada nećemo saznati", rekao je dužnosnik za WSJ pod uvjetom da ostane anoniman jer izvješće nije javno.
Peking je odbacio pozive SAD -a i drugih zemalja na obnovu istrage o podrijetlu nakon što se izrazito ispolitiziran posjet tima Svjetske zdravstvene organizacije u siječnju također pokazao neuvjerljivim te je bio predmet kritika zbog nedostatka transparentnosti i pristupa.
Procjena teorije curenja iz laboratorija
Istovremeno, povećao se pritisak za temeljitiju procjenu teorije curenja virusa iz laboratorija. Na početku pandemije široko je bila prihvaćena hipoteza o prirodnom podrijetlu, tj. da se virus pojavio kod šišmiša, a zatim prešao na ljude, vjerojatno putem posredničke vrste. No, kako je vrijeme prolazilo, znanstvenici nisu pronašli virus ni kod šišmiša ni u nekoj drugoj životinji koji bi odgovarao genetskom potpisu Sars-CoV-2 virusa.
S obzirom na nespremnost Kine da se otvori vanjskim istražiteljima, stručnjaci su sve spremniji razmotriti teoriju da je virus zaista možda iscurio iz laboratorija koji je provodio istraživanja koronavirusa šišmiša u Wuhanu, što je ideja koja se nekad odbacivala kao teorija zavjere.