Predsjednica udruge Shahindokht Molaverdi navela je selo kao primjer tražeći veću pomoć za obitelji osuđenika. "Imamo jedno selo u pokrajini Sistanu i Balûchestanu, gdje su pogubljeni svi muškarci", prenosi Independent.
"Danas su njihova djeca potencijalni šverceri droge; bilo zato što će tražiti osvetu za smrt svojih očeva ili zbog toga što će morati financijski osigurati svoje obitelji, a pomoć vlade je nedostatna"
Iz izjave nije jasno jesu li muškarci pogubljenji odjednom ili tijekom dužeg vremenskog razdoblja.
Najviše smaknuća u zadnjih 20 godina
Molaverdi tvrdi da je društvo odgovorno za obitelji smaknutih zatvorenika i rekla kako je ponovo uveden slabiji program socijalne skrbi. Njezine komentare prenjela je iranska Organizacija za ljudska prava, u kojoj ističu kako se samo zbog optužbi vezanih uz drogu, svake godine smakne više stotina ljudi uglavnom iz marginaliziranih skupina i nacionalnih manjina.
"Iranske vlasti su u više navrata priznale da smrtna kazna nije riješila problem trgovine drogom, ali nastavljaju sa smaknućima zbog posjedovanja droge", rekao je Mahmood Amiry-Moghaddam glasnogovornik Organizacije za ljudska prava te dodao da je "U 2015. godini broj pogubljenja u Iranu zbog droge bio je najviši u posljednjih 20 godina."
Grupa poziva Ured Ujedinjenih naroda za droge i kriminal (UNODC) i druge agencije da prestanu davati opremu, sredstva i tehnologiju iranskoj policiji i istražiteljima dok se ne ukine smrtna kazna.
Sumnja se u namještena suđenja, prisilna priznanja...
Iransko Vrhovno vijeće za ljudska prava, 2011. ustvrdilo je kako je 74 posto pogubljenja vezano za drogu, uglavnom švercanje opijuma iz Afganistana i Europe.
Britanska organizacoka za ljudska prava navodi još konkretnije brojke: oko 600 (od ukupno 947) smaknuća vješanjem u Iranu u 2015. odnosila su se na osuđenike zbog kriminala vezanog uz droge, a samo ove godine zbog droge je smaknut 31 Iranac. Udruga sumnja na nepoštena suđenja i prisilna priznanja, a zabrinuta je i zbog uhićenja maloljetnika.