U vrijeme kada inflacija diljem svijeta udara sa svih strana i mnoge središnje banke rade punom parom ne bi li je, na ovaj ili onaj način, obuzdale, Kina se svim silama bori protiv - deflacije. Na Dalekom istoku naime muku muče s obilatima padom cijena, piše CNN.
U odnosu na godinu prije, indeks potrošačkih cijena (CPI) pao je 0.5 posto u studenom, što je najveći pad od studenog 2020. godine, prema podacima koje je u subotu objavio kineski Nacionalni zavod za statistiku. Bilo je gore od očekivanog, jer su analitičari koje je anketirao Reuters predviđali pad od 0.1 posto.
Pad također označava ubrzanje u odnosu na listopad, kada je CPI pao 0.2 posto u odnosu na prethodnu godinu, što je potaknulo pozive Pekinga na hitnu akciju kako bi se potaknula potražnja i spriječila spirala pada cijena.
"Situacija deflacije u Kini produbljuje se s trostrukim udarom domaćih cijena hrane, međunarodnih korekcija cijena nafte i slabe domaće potražnje", rekli su analitičari iz Citija u nedjeljnom izvješću. "Znakovi slabosti cijena sada se šire s robe na usluge", dodali su.
Inflacija usluga također usporila
Cijene hrane bile su velika kočnica za CPI i pale 4.2 posto u studenom u odnosu na godinu ranije. Konkretno, cijene svinjskog mesa pale su 31.8 posto. Cijene benzina pale su nakon što su međunarodne cijene nafte u studenom dosegle najnižu razinu u posljednjih nekoliko mjeseci.
Inflacija usluga također je usporila. Porast je zabilježen za 1 posto u odnosu na godinu prije prošlog mjeseca, u usporedbi s povećanjem od 1.2 posto u listopadu. Indeks proizvođačkih cijena (PPI), koji uglavnom pokreću cijene robe i sirovina, pao je 3 posto u studenom, padajući 14 mjeseci zaredom.
POGLEDAJTE VIDEO: Je li inflacija veća nego što mislimo?