Darja Dugina, kći Aleksandra Dugina, ideologa ruskog fašizma i jednog od Putinovih najbližih suradnika, raznesena je autobombom u Moskvi prenosi ruski TASS. Automobil joj je eksplodirao dok je vozila kući, a nagađa se da je meta trebao biti jezin 60-godišnji otac kojeg smatraju izumiteljem fašizma s ruskim licem te ideologom aneksije Krima i invazije na Ukrajinu.
Prema ruskim medijima, otac i kći trebali su se zajedno vratiti s jednog događaja u subotu navečer, biti u istom automobilu, ali Dugin se u posljednjem trenutku predomislio i odlučio da neće ići skupa.
Telegram je objavio snimku na Telegraku na kojoj se vide trenuci u kojima vatra guta automobil a Dugin stoji šokiran i u očaju gleda kako Hitna pomoć stiže do mjesta zapaljenja automobila. Agencije za provođenje zakona potvrdile su novinskoj agenciji Tass da je jedna vozačica poginula kada je SUV eksplodirao u selu Bolshiye Vyazemy, ali nisu dali više detalja.
Kako donosi BBC, kći filozofa, Darja Dugina, i sama je bila istaknuta novinarka koja je glasno podržavala invaziju na Ukrajinu. Ranije ove godine sankcionirale su je američke i britanske vlasti, koje su 30-godišnjakinju optužile za doprinos online "dezinformacijama" u vezi s ruskom invazijom.
U svibnju je u intervjuu rat opisala kao "sukob civilizacija" i izrazila ponos što je Zapad sankcionirao nju i oca. SAD je 2015. sankcionirao Aleksandra Dugina zbog njegove navodne umiješanosti u rusku aneksiju Krima.
Njegovim se djelima pripisuje dubok utjecaj na svjetonazor Vladimira Putina i smatra se glavnim intelektualnim arhitektom ultranacionalističke ideologije kojoj se priklanjaju mnogi u Kremlju. Godinama je Dugin pozivao Moskvu da se agresivnije nametne na globalnoj sceni i podupirao je rusku vojnu akciju u Ukrajini. Dugina zovu i "Putinovim Rasputinom", a ovaj bivši glavni urednik proputinovske TV mreže Tsargrad smatra se glavnim mozgom invazije na Ukrajinu.
Zaslužan je za davanje novog života izrazu Novorosija (Nova Rusija), koji je usvojio Putin kako bi opravdao svoju aneksiju Krima – nakon što ga je Dugin naširoko koristio 2013. i 2014. godine. Napisao je više od 30 knjiga, među kojima su “Osnove geopolitike” i “Četvrta politička teorija”, te je u svojim djelima dao teorijsku podlogu za rusku invaziju na Ukrajinu.
Vladimir Putin inzistirao je da Duginove "Osnove geopolitike" postanu službeni udžbenik za Akademiju Glavnog stožera ruske vojske te se smatra ruskom verzijom Hitlerovog "Mein Kampfa".
Začetnik novog euroazijanstva
Sam Aleksandar Geljevič Dugin rođen je 1962. začetnik je i ideje novog euroazijanstva, zagovornik je tradicionalizma te kritičar marksizma i liberalizma. Profesor je na Moskovskom državnom sveučilištu Lomonosov i član Savjetodavnog doma predsjednika Dume. Rođen je u obitelji Gelija Aleksandroviča, službenika Crvene armije i Galine, liječnice. Nakon što je završio srednju školu, Dugin se upisao na prestižni Moskovski zrakoplovni institut, no zbog protusovjetskih aktivnosti izbačen je s instituta. Kako je sam izjavio, protusovjetska svijest kod njega se pojavila krajem 1970-ih, kada je imao "sedamnaest ili osamnaest godina". Sovjetski sustav opisao je kao "odbojan i isprazan svijet". Proučavao je misticizam i ezoterijsku filozoviju.
Dugin se 1987. uključio u organizaciju Pamjat, koju je kasnije opisao kao "najdostupniju reakcionarnu organizaciju". Organizacija Pamjat bila je osnovana 1974. s ciljem očuvanja ruskog kulturnog identiteta, a tek je u doba Perestrojke postala politička organizacija.
Svojetski model 'manje zlo' od liberalnog Zapada
Cijeli život vjerovao je da je sovjetska stvarnost najgora moguća, a na Zapadu mijenja mišljenje i uvidio je da je zapadna stvarnost "daleko gora" te je smatrao da je građansko i zapadno društvo utemeljeno na trgovačkom staležu za stupanj boljim od proletersko-sovjetskog modela. Na Zapadu je naišao na "društvo otpadnika" te ubažava svoj stav prema Lenjinovom naslijeđu i sovjetskom modelu te ga počinje analizirati s novog položaja i vrednovati ga kao stupanj iznad liberalnog Zapada, odnosno kao "manje zlo."
Duginovo poznato djelo "Osnove geopolitike" objavljeno je 1997. ,a knjiga je pobudila veliki interes političkih i vojnih struktura u Rusiji te je čak imenovan savjetnikom za strateška i geopolitička pitanja predsjednika ruske Dume Genadija Seleznjeva.
'PŠutin je sve, Putin je nezamjenjiv'
Dolaskom Putina na vlast Dugin prestaje biti oporbenjak i približava se centru. Pozdravioje Putinove promjene, jačanje Rusije te je izjavljuvao: "Putin je sve… Putin je apsolutan… Putin je nezamjenjiv!" Dugin postaje najznačajniji zagovornik koncepta Euroazijske ekonomske zajednice, s naglaskom na uključivanje Turske u proces reintegracije Euroazije, odnosno Velikog kopna. Dugin je bio pogođen gubitkom Ukrajine 2005. kada su na vlast došli narančasti revolucionari Viktora Juščenka.
'Hrvati su katolički sektor germanske Europe'
Zanimljiv je njegov pogled prema Hrvatima te je u članku Geopolitika jugoslavenskog sukoba iz 1997. ocijenio da Hrvati pripadaju u "katolički sektor germanske Srednje Europe", ustvrdivši da je njihova geopolitička sudbina "vezanost za taj blok". Smatra kako naginjanje Hrvata prema Njemačkoj nije izraz oportunizma, nego logika povijesnog razvoja bitka. Dugin je raspad Austrougarske i stvaranje Kraljevine Jugoslavije ocijenio kao proizvod borbe Zapadne Europe protiv Srednje Europe.
Za one Hrvate koji su pozdravili stvaranje jugoslavenske države rekao je da su bili "protiv geopolitičke i vjerske tradicije". Za Srbe, pak, ističe da su u svim kritičnim povijesnim trenucima bili uz Ruse. "Srbi su zapravo mi. Oni se osjećaju kao mi. Srbi su naše ja", rekao je lani tijemom posjeta srbijanskog predsjednika Tomislava Nikolića Moskvi.