Kad se pročulo da je sirijski predsjednik Bašar al-Asad pobjegao u Rusiju, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski komentirao je: "Hrabri Asad je pobjegao Putinu. Ali kamo će Putin pobjeći!?"
Asad i njegova obitelj dobili su azil u Rusiji "iz humanitarnih razloga" - isti azil koji je godinama uskraćivao svojim građanima. No kakav mu život zapravo nudi Putin?
"Čini se kao luksuzan život", kaže Mark Galeotti za Spectator. To zapravo znači da će Asadovi postati još jedan eksponat u najčudnijem zoološkom vrtu na svijetu: Putinovoj kolekciji bivših vođa. Naime, zapadno od Moskve nalazi se malo selo Barviha.
Putinovo selo s luksuznim palačama
Mjesto se na prvu ne čini znatno drukčijim od ostalih ruskih sela. No skrenete li u sporedne ulice, a posebno ako pogledate iza visokih metalnih ograda koje se nižu uz cestu, uočit ćete luksuzne palače.
U sovjetsko doba kuće u tom selu dodijeljene su visokim političkim dužnosnicima i drugim zaslužnim i odanim Rusima. Sada je to dom bezobrazno bogatih tajkuna, svrgnutih vladara i njihovih obitelji.
Tamo je obitelj bivšeg srbijanskog predsjednika Slobodana Miloševića i još najmanje troje: tu su Askar Akajev iz Kirgistana (svrgnut Revolucijom tulipana 2005.), Aslan Abašidze iz gruzijske Autonomne Republike Ayar (osuđen u odsutnosti za terorizam i ubojstvo u njegovoj domovini) i bivši ukrajinski predsjednik Viktor Janukovič (koji je pobjegao nakon Revolucije dostojanstva 2014.). Vjeruje se da su Bašar i Asma al-Asad najnoviji dodaci kolekciji.
Zlatni kavez
Iako je život u Barvihi raskošan do razine neukusnog, zapravo je to zlatni kavez. Imanja su golema. Janukovič tako ima vilu vrijednu 52 milijuna dolara, kao i još jednu kuću u Rostovskoj oblasti na jugu Rusije.
U selu se nalazi i luksuzni trgovački centar House of Dreams, a u sklopu luksuznog sela Barviha nalaze se trgovine Dior i Gucci te poslovnica Ferrarija.
No, smještaj u Barvihi nije besplatan, pa će Asadovi morati platiti za život u tom zlatnom krugu. Američki State Department procijenio je da Asadovo privatno bogatstvo iznosi do 2 milijarde dolara, skriveno diljem svijeta na raznim offshore računima i lažnim korporacijama.
Da bi mogli nastaviti živjeti svojim raskošnim stilom života u egzilu, potrošit će mnogo novca, između ostalog na privatno osiguranje i diskretne sluge, vjerojatno one iz redova agenata ruske Federalne sigurnosne službe (FSB). Ako nekome nedostaje gotovine, drugi način da plati azil jest da postane štićenik i pijun Kremlja.
Bašara al-Asada na ruskim društvenim mrežama kritiziraju kao krivca za slom njegova režima jer nije iskoristio priliku pruženu ruskom intervencijom 2015. za dogovor s pobunjenicima i izgradnju vlastite vojske. Osim toga, i Moskvi i Teheranu već duže vrijeme smeta njegova samodopadnost.
Asadovi sada moraju učiniti sve što Kremlj traži
Ali, ako želi zadržati imalo slobode, Asad će se samo morati nasmiješiti i tiho prihvatiti svaku kritiku. Iako je malo vjerojatno da će se on, ili njegov 23-godišnji sin Hafez, koji se sprema za preuzimanje prijestolja, ikada vratiti u Siriju, on ostaje potencijalni adut u pregovorima. Putin ga vjerojatno neće predati Sirijcima, a kamoli sudu za ratne zločine. Odobravanje azila bilo je zadnje sredstvo u društvenom ugovoru Moskve sa svojim klijentima: ako sve drugo propadne, moći ćete se nastaniti ovdje.
"Ali Asadovi sada moraju učiniti sve što Kremlj traži. Zasada je njihov posao samo šutjeti i ne podsjećati svijet na to da je Moskva podržala vođu koji je postao diktator i u tome nije uspio. A sada kada na vidjelo izlaze strahote koje su se događale u sirijskom zatvoru Sednaya, kao i snimke Asadove garaže pune bijesnih automobila dok su obični Sirijci živjeli u nesagledivoj bijedi, teško da će ga itko sažalijevati”, piše Galeotti.
POGLEDAJTE VIDEO: Sirijac Jamal Asad o stanju u Siriji: 'Režim se raspao kao kula od karata'