APLIKACIJA ZA KOJU ZAPAD NI NE ZNA: /

Kako je Telegram postao simbol masovnih prosvjeda u Iranu

Image

Kako bi se lakše mobilizirali te kako bi pratili vijesti koje ne mogu doznati u državnim medijima, Iranci su masovno koristili Telegram.

12.1.2018.
16:35
VOYO logo

Kao što se već i ranije pokazalo, društvene mreže imaju velik utjecaj i u političkoj aktivaciji građana. Tako su i na nedavno započetim prosvjedima u Iranu, društvene mreže odigrale važnu ulogu u dogovaranju mjesta prosvjeda i širenju informacija o aktualnoj situaciji. No, za razliku od Zapada, gdje su najpopularniji Facebook, Twitter i Instagram, u Iranu je najrašireniji - Telegram.

Ruska aplikacija

Telegram je aplikacija koja, poput Whatsappa i Vibera omogućava komunikaciju porukama, ali korisnici putem nje mogu dijeliti i slike, videe te pratiti javne kanale. Prema najnovijim podacima u Iranu, na mjesečnoj bazi, Telegram koristi 40 milijuna ljudi što je ogroman broj za zemlju sa 80 milijuna stanovnika i 48 milijuna korisnika smartfona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od većine drugih megapopularnih aplikacija, ova ne potječe sa Zapada već iz Rusije gdje su ju osmilila dva brata, Nikolaj i Pavel Durov.

Image
IRAN BLOKIRAO PRISTUP INSTAGRAMU: /

'Pokazivali su ljudima kako se rade Molotovljevi kokteli'

Image
IRAN BLOKIRAO PRISTUP INSTAGRAMU: /

'Pokazivali su ljudima kako se rade Molotovljevi kokteli'

Zabrana i blokada

Telegram je popularan jer se poruke i slike mogu dijeliti i s vrlo sporom internet vezom, podržava perzijsko pismo i dugo je bio jedna od rijetkih aplikacija koje iranska vlada nije blokirala. Posljednjih tjedana ova je aplikacija odigrala ključnu ulogu u dijeljenju informacija koje državni mediji ne objavljuju. Stoga je vladina tolerancija prema Telegramu pala te je on od prvog dana ove godine blokiran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, Iranci aplikaciju i dalje koriste putem VPN-ova čime zaobilaze regionalne blokade, piše Deutsche Welle.

Problemi s privatnošću

Iranska vlada od braće Durov zatražila je zabranu kanala AmadNews koji je pozivao na nasilje. Rusi su to i napravili zbog čega su pak mnogi korisnici u Iranu počeli sumnajti u neovisnost aplikacije.

Čak i prije velikih iranskih prosvjeda Telegram je bio na udaru kritika zbog nedovoljne zaštite. Ta apliakcija, primjerice, nema end-to-end enkripciju, a i opcija 'tajnih poruka', čini se, nije bila toliko tajna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo