Prva žena Njemačke, Angela Merkel, upozorila je da zemlji nedostaje kvalificiranih radnia, zbog čega njemačkim kompanijama prijeti seljenje u inozemstvo, prenosi Večernji. Merkel je izjavila kako mnogi sektori traže kvalificirane radnike bez kojih gospodarstvo ne može napredovati. Ako ne dođe do poboljšanja situacije, poduzeća će biti prisiljena preseliti se u inozemstvo, rekla je.
Merkel je to izjavila uoči današnjeg sastanka predstavnika vlade, poslodavaca i sindikata vezano za novi zakon u useljavanju stručne radne snage u Berlinu.
Njemačka je spremna i na uvoz radnika iz trećih zemalja. Trenutno u toj zemlji radi otprilike dva i pol milijuna radnika iz EU, no to nije dovoljno kvalificiranih radnika pa ih Njemačka mora tražiti i izvan Unije.
Stranci će moći doći u Njemačku i tražiti posao
Upravo iz tog razloga donesen je novi zakon o imigraciji kvalificiranih radnika koji na snagu stupa 1. ožujka 2020.
S tim datumom Njemačka će moći useliti ne samo kvalificirane radnike i stručnjake, već i one koji bi se tamo zaposlili odgovarajući njihovoj kvalifikaciji.
Stranci sa stručnom kvalifikacijom sada mogu doći u Njemačku i tamo tražiti posao, dok njemački poslodavac koji želi zaposliti takvog radnika ne mora više dokazivati da na europskom tržištu radne snage nije uspio pronaći odgovarajućeg radnika, prenosi Večernji.
Trenutno ovoj zemlji najviše nedostaju inženjeri elektrotehnike, mehatronike i metalugrije, stručnjaci iz područja IT-a, ali i medicinske sestre, njegovatelji i kuhari.
Tečajevi njemačkog u zemljama potencijalnih radnika
U planu je i organizacija tečajeva njemačkog jezika za strane radnike u zemljama podrijetla. Stručnjaci u Njemačkoj već duže upozoravaju kako je privlačenje kvalificiranih radnika ključ za budući rast gospodarstva.
Novim zakonom Njemačka cilja na radnike iz Meksika, Indije, Filipina i Vijetnama.
Stanovništvo je dijelom nepovjerljivo prema useljenicima, no vlada pokušava pojasniti kako se ovdje ne radi o nekontroliranom useljavanju migranata, već kontroliranom useljavanju kvalificiranih radnika, naglašavajući kako njemačko gospodarstvo bez njih nema budućnosti.