Sjevernokorejske najave kako smjesta prestaju s nuklearnim testiranjima i testnim lansiranjima balističkih projektila te kako zatvaraju glavni nuklearni testni poligon, daju priličan vjetar u leđa skorašnjem mirovnom sastanku Donalda Trumpa i Kima Jong-una, počinje svoju analizu Politico.
No, istodobno su i mračan podsjetnik koliko će Trump i njegovi azijski saveznici morati biti diplomatski vješti i spremni na rizike kako bi tu Kimovu uvertiru pretvorili u nešto trajno. Osobito zato, ističe Politico, što Sjeverna Koreja i nije baš poznata po tome da drži obećanja.
Sjeverna Koreja u velikoj prednosti
North Korean leader Kim Jong Un's sister Kim Yo Jong (R) and North Korea's ceremonial head of state Kim Yong Nam attend the women's preliminary round ice hockey match between Switzerland and the Unified Korean team during the Pyeongchang 2018 Winter Olympic Games at the Kwandong Hockey Centre in Gangneung on February 10, 2018. / AFP PHOTO / Brendan Smialowski
Koliko god pohvalni bili potezi najnovijeg Kima, i dalje su daleko od onog što Washingtom smatra uvjetom za bilo kakav sporazum - ozbiljnu predanost Pjongjanga da zauvijek odustane od nuklearnog naoružanja, i to pod paskom međunarodnih inspektora.
"Što se tiče uvoda u sastanak, odao bih priznanje Trumpovoj administiraciji na do sada postignutim, ali Sjeverna Koreja na njih dolazi sa pozicije sile. Oni su svoje nuklearno jamstvo napravili i neće ga se samo tako odreći", ističe bivši američki ministar obrane William Perry.
Novo lice režima
No osim vojnog, Sjeverna Koreja si je izgradila i priličan politički kapital. Nakon više desetljeća Sjeverna Koreja pokazuje da je stvarno spremna na razgovor. Nakon Kimovog obraćanja u zapadnjačkom odijelu, a ne u uniformi, i njegove sestre na ZOI-ju, uslijedili su i konkretniji potezi - tajni sastanak sa skorašnjim direktorom CIA-e Mikeom Pompeom, a idući tjedan se očekuje i sastanak s južnokorejskim predsjednikom. Također, kako ističe Politico, Sjeverna Koreja je čak odustala i od zahtjeva da SAD povuče svoje snage iz Južne Koreje, kao preduvjet za bilo kakve pregovore.
Svu krivnju svaljuju na SAD
Tako pružena ruka svakako je velik korak, no ujedno krije i priličnu opasnost. Sjeverna Koreja se prilično potrudila pokazati dobru volju, možda samo zato kako ih se ne bi moglo kriviti za eventualni neuspjeh pregovora.
"Do sada, oni su napravili sve ustupke. SAD je taj koji se postavlja apsolutno. To Koreju stavlja u jako dobru poziciju ako pregovori ne uspiju", ističe Jon Wolfsthal, zadužen za nuklearno naoružanje tijekom Obamine administracije.
Tražit će nemoguće?
Upućeni pretpostavljaju kako bi na samim pregovorima mogli tražiti neke stvari koje će Washington teško progutati. Prije svega, mir sa SAD-om, umjesto krhkog primirja (s obzirom na to da su formalno još u ratu), diplomatske odnose s Washingtonom, a gotovo je sigurno da će Kim tražiti i izdašna ulaganja te trgovinske ustupke.
No čak i ako Trump pristane na sve to, ostaje pitanje kako može biti siguran u obećanja Pjongjanga. Neki zagovaraju da DR Koreja potpiše sporazum o zabrani nuklearnih testova. Tu ponovno postoji zapreka - taj sporazum nije ratificirao ni SAD (iako ga je potpisao).