ANALITIČARI O MILITARIZACIJI UZ HRVATSKU GRANICU: /

'Slično su djelovali Miloševićevi eskadroni smrti, svrha tih jedinica je jasna'

Image
Foto: Facebook/AFP

Analitičari upozoravaju kako bi pojava paravojski i militarizacija u BiH mogla destabilizirati tu zemlju, kao i širu regiju.

25.2.2018.
22:44
Facebook/AFP
VOYO logo

Nakon postrojavanja članova 'Srbske časti', njihova sudjelovanja u banjalučkom defileu 9. siječnja, kao i slikanjem s Miloradom Dodikom i u Skupštini RS, ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić izjavio je kako sigurnosne agencije raspolažu informacijama o formiranju paravojnih jedinica u ovom entitetu, piše DW.

I Srbi i Bošnjaci spremaju djecu za rat

Zatim su se pojavile i snimke obuke djece iz RS kako koriste vatreno oružje te fotografije na kojima pripadnici paravojnih organizacija poziraju s automatskim oružjem i maskama kakve su nosili članovi kriminalnih skupina i paravojnih formacija na prvim barikadama nakon referenduma za neovisnost BiH. Umjesto demantija, iz Republike Srpske su uzvratili protuoptužbama o postojanju raznih paravojnih formacija u Federaciji BiH, paradžemata, vehabijskih skupina, izviđačkih kampova i klubova za borilačke vještine. Ministar Mektić kaže kako sigurnosne agencije provjeravaju ove navode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao paravojne formacije podrazumijevaju se dodatne vojne snage koje nisu u sastavu legalnih formacija, kaže vojni analitičar Nedžad Ahatović. "Paravojne jedinice se formiraju za vođenje oružane borbe izvan demokratskog političkog sustava i zakonom utvrđene političke kontrole uprabe sile. U BiH treba razlikovati paravojne snage od raznih nevladinih udruženja koja svojim članovima žele prenositi određene vojne vještine. Razlika je u postojanju, odnosno nepostojanju vojne hijerarhije i sustava rukovođenja i zapovijedanja. Takvu vrstu vojne organizacije nećete naći u izviđačima, lovačkim društvima i drugim sličnim udruženjima koja, uvjetno rečeno, mogu svojim članovima pružiti dio vojne obuke", kaže Ahatović.

"Međutim, primjer jasno ustrojene vojne formacije s odredima, vodovima i satnijama te definiranom zapovjednom strukturom je četnički Ravnogorski pokret. To je simulacija stroge vojne organizacije preko koje se obavlja i teoretska i praktična vojna obuka. Radi se o organizaciji koja bi, kada se naoruža, odmah bila spremna za oružanu borbu. Sličan je koncept organizacije Srbske časti gdje je teritorijalna podjela osnova djelovanja", ističe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Facebook

Paravojske u ratovima širom svijeta

Ahatović tvrdi kako je cilj formiranja i djelovanja paravojnih struktura "prije svega zastrašivanje", dok su metode njihova djelovanja različite. "Širok je spektar djelovanja paravojnih snaga, od zastrašivanja političkih protivnika na što su ukazivale i prve reakcije oporbe u RS, do etničkog čišćenja i fizičke eliminacije nepodobnih nacionalnih, političkih ili rasnih kategorija stanovništva. Paravojno djelovanje posebno je bilo izraženo devedesetih godina u ratovima u BiH, Ruandi i na Kosovu gdje su paravojne jedinice vršile ratne zločine radi zastrašivanja stanovništva, odnosno etničkog čišćenja teritorija", kaže analitičar.

"Slično je djelovanje 'Duhova', paravojske koju je u Siriji formirao režim Bašara al-Asada, po ugledu na Miloševićeve eskadrone smrti – Šešeljevce, Bele orlove, Škorpione i Srpsku dobrovoljačku gardu, tzv. 'Arkanove tigrove'. U Ruandi je na sličan način djelovala Hutu-milicija pukovnika Bagasore. Kako je koncept djelovanja paravojski isti i svodi se na zastrašivanje, ali i upotrebu sile radi fizičke eliminacije 'nepodobnih', sigurnosne agencije moraju provjeriti sve informacije o formiranju ili postojanju takvih snaga u BiH", ističe Ahatović.

Image
ŠPIJUNSKE SLUŽBE U BIH NA NOGAMA ZBOG 'SRBSKE ČASTI': /

'Ma kakva humanitarna organizacija, oni su eskadron smrti'

Image
ŠPIJUNSKE SLUŽBE U BIH NA NOGAMA ZBOG 'SRBSKE ČASTI': /

'Ma kakva humanitarna organizacija, oni su eskadron smrti'

Image
Foto: Facebook

Nakon navoda o postojanju paravojnih formacija u BiH, tenzije u ovoj zemlji pojačalo je i dodatno naoružavanje policije Republike Srpske koja je, uz dozvolu mjerodavnih institucija, kupila oko 2500 pušaka. Oružje je, prema obrazloženjima entitetskih dužnosnika, nabavljeno u sklopu modernizacije policijskih snaga, a bit će korišteno i za suzbijanje terorističkih prijetnji. Puške su nabavljene u Srbiji od kragujevačke Zastave, a bit će isporučene u ožujku 2018. godine. Unatoč negodovanju dijela javnosti u BiH i brojnim kritikama iz regije i svijeta, entitetski predsjednik Milorad Dodik najavljuje nabavke dodatnih količina oružja. Stručnjaci tvrde da je 2500 'dugih cijevi' dovoljno za naoružavanje dviju brigada.

'Sigurnosno zanimljive pojave ne treba podcjenjivati, ali ni precjenjivati'

BALKAN U STRAHU ZBOG NAORUŽAVANJA REPUBLIKE SRPSKE: ‘Što će Dodiku 2.500 komada automatskog oružja?’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Iskristalizirala se slika gdje imamo politički fokus koji govori o strahu, paravojnim formacijama, naoružavanju i slično. A drugi diskurs pokušava razbiti sve te konstantne spinove. Bombardirani smo različitim informacijama i svaka priča koja diže tenzije dobiva maksimalnu pozornost javnosti. Najvažnije je ukazivati na sigurnosno zanimljive pojave koje ne treba podcjenjivati, ali ni precjenjivati, te raspravu o tome ostaviti službenim analizama i struci", kaže profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajevu Jasmin Ahić.

U vezi naoružavanja policije u Republici Srpskoj, profesor Jahić kaže: "U svakom slučaju može se i treba govoriti o svakom naoružavanju 'dugim cijevima', ali opet uzimajući u obzir relevantne stavove referentnih dužnosnika. Danas već imamo jasnu sliku da je nabavka legalna, a je li legitimna o tome se može raspravljati, jer je obujam nabavke pet puta veći od standarda za ovu oblast te je cilj namjene 'problematičan'. Cilj je borba protiv terorizma, a borba protiv terorizma se ne vodi tim i takvim konceptom i naoružanjem. Radi li se o militarizaciji policije u Republici Srpskoj, apsolutno da. No, opet kažem ne treba precjenjivati, ali ni podcjenjivati ovo sigurnosno pitanje."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ahić tvrdi i da formiranje paravojski i dodatno naoružavanje, odnosno militarizacija, mogu ugroziti sigurnost u BiH i regiji, ne isključujući pri tome mogućnost ruskog, ali i utjecaja drugih sila na procese u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo