AMERIKANCI I KINEZI SE MIRE, A CIJENA NAFTE RASTE: / 'Sekundarni učinci' trgovinskog rata podižu cijene prema 60 dolara

Image
Foto: Profimedia

Iako SAD i Kina pozivaju na smirivanje u pregovorima, cijene nafte približile su se razini od 60 dolara po barelu

26.8.2019.
17:34
Profimedia
VOYO logo

Cijene nafte u ponedjeljak su porasle na međunarodnim tržištima prema 60 dolara nakon što su SAD i Kina 'povukle kočnicu' u eskalaciji trgovinskog sukoba koji je prigušio izglede globalnog gospodarstva i potražnje za sirovom naftom. Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 38 centi u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 59,72 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 54 centa višoj cijeni, od 54,71 dolar.

Američki predsjednik Donald Trump izjavio je danas da je uvjeren da Kina želi riješiti trgovinske nesuglasice. Peking je tijekom noći kontaktirao američke dužnosnike i predložio povratak za pregovarački stol, istaknuo je Trump. "Razgovori se nastavljaju!", objavio je Trump na Twitteru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Geng Shuang rekao je da nije čuo za telefonske razgovore Kine i SAD-a. Prethodno je potpredsjednik kineske vlade i glavni kineski pregovarač Liu He izjavio da je Peking voljan otkloniti blokadu "smirenim” pregovorima i da je protiv eskalacije sukoba.

Image
OD 'NEPRIJATELJA' DO 'VELIKOG LIDERA': /

Trump ublažio retoriku prema Kini, svijet i dalje strahuje od globalne recesije

Image
OD 'NEPRIJATELJA' DO 'VELIKOG LIDERA': /

Trump ublažio retoriku prema Kini, svijet i dalje strahuje od globalne recesije

Bitka carinama

Eskalacija trgovinskog sukoba proteklog vikenda raspirila je zabrinutost za globalno gospodarstvo. U petak je kinesko ministarstvo trgovine najavilo dodatne carine u rasponu od pet do 10 posto na američki uvoz u vrijednosti 75 milijardi dolara, uključujući sirovu naftu, poljoprivredne proizvode i male zrakoplove. Trump je odgovorio porukom američkim kompanijama da se povuku iz Kine i vrate proizvodnju u SAD.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tržišta nafte zabrinjavaju "sekundarni učinci eskalirajućeg trgovinskog rata Kine i SAD-a koji bi se ogledali na globalnom gospodarskom rastu”, konstatira analitičar SEB-a Bjarne Schieldrop. "Dodatno tržišta brine i što je Kina sada spremna na borbu sa SAD-om na globaloj razini kada je u pitanju nafta”, dodao je Schieldrop.

Posustali gospodarski rast

Značajniji rast cijena zakočila je danas i neizvjesnost u pogledu spremnosti američke središnje banke da u skorije vrijeme podigne ključne kamatne stope kako bi poduprla posustali gospodarski rast. Istraživanje objavljeno krajem prošlog tjedna pokazalo je pad aktivnosti u američkoj industriji u kolovozu nakon gotovo 10 godina neprekinutog rasta, što je potaknulo strah od recesije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnik Feda Jerome Powell bio je na neformalnom godišnjem okupljanju bankara u američkom Jackson Holeu prilično neodređen, ustvrdivši tek da su prilike u američkom gospodarstvu "povoljne" i da će Fed poduzeti "odgovarajuće korake" kako bi očuvao gospodarski rast.

Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) jutros objavila da je cijena barela referentne košarice nafte njezinih članica u petak iznosila 59,67 dolara, što znači da je pala 83 centa u odnosu na prethodni dan trgovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo