Talijanski istraživač već je godinama predmet spora u SAD-u. Moreplovac iz Genove koji je u povijesti ostao zapisan kao onaj tko je "otkrio" Ameriku, često se smatra jednim od simbola genocida nad američkim Indijancima i starosjediocima općenito.
Deseci američkih gradova zamijenili su proslave Kolumbovog dana u listopadu - koji je postao praznik 1937. - danom sjećanja na "starosjedilačke narode". Ali to nisu učinili ni Boston ni New York koji imaju snažnu talijansku zajednicu kojoj je ovaj dan posvećen.
Pokrenuta i istraga
U Bostonu je otvorena istraga zbog dekapitiranja spomenika, ali dosad nitko nije uhićen, rekao je u srijedu glasnogovornik lokalne policije.
Gradonačelnik Bostona rekao je da će kip biti uklonjen, te da će se pričekati konačna odluka o njegovoj sudbini.
"Mislim da je dobro kapitalizirati stvari" na valu prosjeda protiv rasizma koji trenutno potresaju SAD, rekla je za AFP jedna stanovnica Bostona, ispred oštećenog spomenika Kolumbu.
"Kao i crnci u ovoj zemlji, starosjedioci su bili maltretirani. Ovaj pokret je moćan, a dekapitacija spomenika je vrlo simbolična", rekla je.
Jedan kip završio u jezeru
U Miamiju na Floridi kip koji se nalazi u parku oštećen je crvenom bojom a na njega je ispisano Black Lives Matter i George Floyd.
Još jedan kip tog istraživača srušen je u utorak navečer u Richmondu, u Virginiji, i uz pomoć užeta dovučen do jezera i bačen u njega.
Pokret koji napada simbole američke robovlasničke i rasističke prošlosti pogodio je i druge zemlje, pogotovo Veliku Britaniju i Belgiju, gdje su se posljednjih dana na meti našli kipovi koji predstavljaju figure iz kolonijalog doba.
Reuters javlja da je u četvrtak srušen i Kolumbov kip u Saint Paulu, u Minnesoti.