NASA-in astronaut Mark Vande Hei (na slici) koji se trenutno nalazi na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS), trebao bi se vratiti na Zemlju u ruskoj letjelici Sojuz. Američki portal Futurism zaključuje da bi to moglo biti nezgodno s obzirom na napetost između Rusije i SAD-a dolje na Zemlji.
Sadašnja posada Međunarodne svemirske postaje otvoreno se distancirala od Rusije nakon što je ta zemlja napala Ukrajinu. No, ruske rakete Sojuz praktički jedine služe za prijevoz astronauta na ISS i natrag otkako je NASA povukla svoj Space Shuttle 2011. godine.
Na ISS-u je već 355 dana
Vande Hei je na ISS stigao prošle godine ruskim Sojuzom kojim bi se sada trebao vratiti na Zemlju. Jedna od mogućnosti da se izbjegne neugodno putovanje s ruskom posadom bilo bi da se pokuša ''ugurati'' u skoru privatnu misiju Axiom Space Ax-1, ali iz NASA-e su poručili da to ne dolazi u obzir.
NASA je više puta tvrdila da operacije na Međunarodnoj svemirskoj postaji idu dobro, unatoč svim napetostima na Zemlji. To je, međutim, u suprotnosti s nedavnim komentarima Dmitrija Rogozina, čelnika ruske svemirske korporacije Roscomos, koji je prošloga tjedna navodno zaprijetio SAD-u da će ISS nekontrolirano ispasti iz orbite.
Situacija je nesigurna budući da je ISS zajednički projekt SAD-a i Rusije. Za sada se čini da će se Vande Hei morati ukrcati na raketu Sojuz kako bi prekinuo svoj nevjerojatno dug 355-dnevni boravak na orbitalnoj postaji. Po svoj prilici, on će biti jedan od posljednjih NASA-inih astronauta koji će putovati na Zemlju Sojuzom, ne samo zbog naraslih napetosti između SAD-a i Rusije, nego i zbog sve veće sposobnosti SpaceX-a da obavlja takve orbitalne letove.
ISS zasad ne trpi 'zemaljske' napetosti
Međunarodna svemirska stanica (ISS) koja radi zahvaljujući suradnji Sjedinjenih Država i Rusije, zasad ne trpi zbog krajnje napetosti koja vlada između dviju zemalja nakon ruske invazije na Ukrajinu, priopćila je u ponedjeljak NASA. No američka svemirska agencija ipak radi na rješenjima koji će omogućiti da ISS ostane u orbiti bez ruske pomoći, izvijestila je.
"Trenutačno mirno radimo u svemiru", rekla je Kathy Lueders, pridružena administratorica NASA-e u času kada je Rusija uvelike izolirana na međunarodnoj pozornici. "Na operativnoj razini nemamo nikakvih naznaka da naši kolege ne bi sudjelovali u nastavku operacija koje se vode na ISS-u", istaknula je, odgovarajući na pitanje na tiskovnoj konferenciji.
NASA: Bilo bi nam teško da radimo sami
Američki i ruski tim "i dalje razgovaraju", "i dalje surađuju" i "rade baš kao i prije tri tjedna", istaknula je. No dodala je da NASA nastavlja "pratiti situaciju". Rusija je potrebna za dobar rad ISS-a jer se njegov pogonski sustav koji omogućuje podešavanje putanje oslanja na ruske rakete.
"Gledamo kako bismo mogli dodati druge kapacitete", rekla je ipak Lueders, podsjetivši da Northrop Grumman trenutačno pregovara sa SpaceX-om, čije rakete već putuju na ISS.
"Razmišljali smo o tome kako bismo postigli operativnu prilagodljivost", rekla je. No "trenutačno bi nam bilo veoma teško da radimo sami" i takva bi mogućnost bila za nas "tužan dan", istaknula je.
Musk doskočio šefu ruske svemirske agencije
Prošlog tjedna u nizu provokativnih objava na Twitteru ravnatelj ruske svemirske agencije Dmitrij Rogozin optužio je Washington da želi "uništiti" suradnju na ISS-u. Bez Rusije "tko bi spasio ISS od nekontroliranog skretanja s putanje i od njezina pada na SAD ili na Europu?", upitao se, prijeteći.
Vlasnik SpaceX-a Elon Musk uzvratio je tek objavom slike s logom svoje kompanije.
Budući da je Moskva pogođena i europskim sankcijama, ruska svemirska agencija Roskozmos priopćila je tijekom vikenda da će odgovoriti obustavom lansiranja iz baze Kouroua u Francuskoj Gvajani.