Profesorica Angelia Wilson sa Sveučilišta u Manchesteru koja je stručnjakinja za američku politiku upozorava kako je “vrlo vjerojatno” da će se Donald Trump suočiti s opozivom unutar prvih 18 mjeseci svoga predsjedničkog mandata, piše Independent.
Novoizabrani američki predsjednik odbio je val eksplozivnih navoda protiv njegove administracije prošle srijede tijekom svoje prve press konferencije nakon izbora prema kojima je postojala veza između njegove kampanje i Kremlja te informacije o postojanju kompromitirajućih sadržaja seksualne prirode.
Wilson vjeruje kako brojni skandali koji se vuku za izabranim predsjednikom postaju "neugodni" za Republikansku stranku, zbog čega je Trump ranjiv za opoziv kojeg bi mogli pokrenuti članovi njegove stranke. “Mislim kako je vrlo vjerojatno da će biti opozvan tijekom prvih 12 do 18 mjeseci”, rekla je Wilson za Independent.
“Bilo to zbog odnosa s Rusijom ili nekih drugih skandala koji bez sumnje postoje, no on je postao uteg Republikanskoj stranci. U jednom će se trenutku oni morati distancirati od njega kako bi učvrstili svoje šanse da budu ponovo izabrani u Zastupnički dom", smatra Wilson.
U ustavnom procesu uklanjanja predsjednika s položaja u slučaju izdaje, mita, ili drugih velikih zločina i prekršaja, opoziv je prvi korak. Ovaj politički proces povezan je i s popularnošću predsjednika u izbornom tijelu, te podrškom stanke. S obzirom da su se drugi republikanski predjsednički kandidati suprostavili Trumpu oko mnogih političkih pitanja, neki se pitaju hoće li to utjecati i na kongresnu podršku predsjedniku.
Profesor političkih znanosti Terrence Casey s tehnološkog instituta Rose-Hulman rekao je kako je opoziv bez sumnje “politički čin”, za koji je nužna promjena povjerenja javnosti. “Opoziv se donosi zbog kriminalnih zločina, tako da se s te strane ne radi o podršci javnosti”, tvrdi Casey.
“No istovremeno je to i politički čin. Pripreme za opoziv Billa Clintona mogle su se dogoditi samo zato što je oporbena stranka kontrolirala Kongres. U Trumpovom slučaju, morali biste uvjeriti republikanski Kongres da opozove republikanskog predsjednika, što ne bi uspjelo ako bi on i dalje uživao podršku javnosti”, objasnio je Casey za Independent.
Wilson je rekla kako bi se podrška Trumpu vjerojatno smanjila ako bi se ispostavilo da su tvrdnje da Moskva ima kompromitirajući materijal o izabranom predsjedniku istinite. “Za sada će kršćanska desnica i republikanci iz pokreta Bostonska čajanka poput Teda Cruza igrati značajnu ulogu u postavljanju političkih prioriteta, tako da se u kraćem roku neće htjeti riješiti Trumpa", tvrdi Wilson.
Jennifer Hudson s Odjela političkih znanosti londonskog Sveučilišnog koledža kaže kako upravo pokret ‘Bostonska čajanka’ može najviše dobiti od Trumpove administracije, što umanjuje vjerojatnost opoziva. Ona smatra da Trumpa poslovni dogovori stavljaju u sukob interesa, no on je prošle srijede najavio kako će kontrolu nad svojom tvrtkom prebaciti na sinove, iako plan nije u potpunosti etičan.
“Ono što će ga brže uvaliti u nevolju su njegovi financijski interesi te hoće li prekršiti klauzulu o prihodima. Pretpostavljam da će mu pružiti neko vrijeme da dovede stvari da budu u skladu sa zakonom, tako da će proći nekoliko mjeseci dok ljudima ne dosadi i počnu tražiti formalne radnje protiv njega”, rekla je Hudson.
“On će biti predsjednik pune četiri godine, i točka. Osim ako sam ne odluči otići, ili bude opozvan, ne mogu ga se riješiti. A postoji li potencijalna mogućnost da se tako nešto dogodi? Postoji, posebno u slučaju njegovih poslovnih radnji, ali upozorio bih na razliku između mogućnosti i vjerojatnosti”, smatra Casey.
Hudson je rekla kako Trumpova sposobnost u poigravanju s medijima znači kako tvrdnje o navodnoj poslovnoj prijevari i barem 15 optužbi za seksualno zlostavljanje još od 80-tih nisu pretjerano djelovale na njegove glasače.
“Sjajna stvar u vezi Trumpa je da ljudi nisu shvatili kako da ga pobijede u medijskoj igri. Jako je teško ozbiljno ga osramotiti bilo čime”, rekla je Hudson. Republikanski senatori i Trumpovi kritičari John McCain i Lindsey Graham djeluju odlučno u namjeri da dovedu do većih transparentnoti barem kod nekih Trumpovih dogovora te traže istragu ruskog hakiranja, a i McCaine je priznao predaju opscenih, nedokazanih, ruskih dosjea obavještanoj službi.
“To su republikanci starog kova i možemo gledati u njih kao neku vrstu glasa razuma u svemu ovome. No problem je u tome da oni imaju jako malo moći u Kongresu, u kojem predvodi struja desničarskog republikanskog pokreta Bostonska čajanka”, rekla je Wilson.
Opoziv 45. predsjednika predstavljao bi kataklizmičku promjenu u
povijesti politike SAD-a i nikada do sada viđen raskol između
američkog vođe i njegove stranke.
“Čak i oni koji nisu pretjerano konzervativni željeti će pružiti
ovom čovjeku šansu, jer posljedice opoziva predsjednika u prvih
100 dana jednostavno su predaleko od norme”, rekla je Hudson.