Slovenske bojazni /

Ako bi o tome odlučivali na referendumu, više od pola Slovenaca bilo bi protiv članstva Turske u EU-u

Image

Prema anketi, ulasku Turske u EU protivi se 56 posto ispitanih u anketi, a isto ih toliko smatra opravdanim najavu slovenske vlade da će nastaviti s postavljanjem ograde na granici s Hrvatskom

12.12.2016.
10:16
VOYO logo

Više od polovice Slovenaca glasovalo bi protiv ulaska Turske u EU ako bi o tome odlučivali na referendumu, a zbog bojazni da bi  u Sloveniju iz nje mogao doći velik broj migranata isto ih toliko podržava postavljanje protumigrantskih prepreka na južnoj granici, pokazala je anketa koju je u ponedjeljak objavilo ljubljansko "Delo".

Europski parlament je krajem prošlog mjeseca, zbog represije u Turskoj koja je uslijedila nakon neuspjelog državnog udara, u srpnju neobvezujućom rezolucijom pozvao na privremeno zamrzavanje pregovora EU-a s tom državom, no to je obnovilo i bojazni da će turski predsjednik Tayyip Erdogan odustati od sporazuma s EU-om na koji je bio pristao u ožujku, u zamjenu za financijsku europsku pomoć,  viznu liberalizaciju i ubrzavanje pregovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da su te bojazni u Sloveniji oživjele i da bi moglo doći do novog migrantskog vala preko Slovenije ocijenilo je 84 posto ispitanika u anketi koju je vodeći slovenski list proveo prošlog tjedna, a objavio u ponedjeljak.

Isto tako, pokazala je anketa, ulasku Turske u EU protiivi se 56 posto ispitanih u anketi, a isto ih toliko smatra opravdanim najavu slovenske vlade da će zbog potencijalne opasnosti od povećanog priljeva migranata nastaviti s postavljanjem ograde na granici s Hrvatskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje kako bi Slovenija trebala postupiti ako se na njenim granicama opet pojavi masovni migrantski val, 80 posto ih je navelo da bi granice za nelegalne migrante trebalo sasvim zatvoriti, a da bi im trebalo dopusti ulazak navelo ih  je 13 posto.
Da je Turska "europska država" smatra 6 posto sudionika ankete, da nije europska država 47 posto, a 38 posto se odlučilo za odgovor da je Turska "i azijska i europska" zemlja, s obzirom na svoj zemljopisni položaj.

Više Slovenaca koji su za propuštanje izbjeglica dolazi iz skupina u kojoj su žene, ispitanici sa visokoškolskim obrazovanjem i oni u dobnoj skupini od 25. do 34. godine.
Kad se radi o strukturi odgovora prema političkim preferencijama ispitanika,  najviše naklonjenosti prema prijemu izbjeglica pokazali  su simpatizeri stranke Udružena ljevica (ZL), navodi "Delo".

I članstvu Turske u Europskoj uniji  mnogo su skloniji  glasači ljevice nego desnice, pokazala je analiza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo