Tedros Adhanom Ghebreyesus, čelnik Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u srijedu je poručio da će sazvati stručnu skupinu kako bi utvrdili detalje o sve većem širenju virusa majmunskih boginja u Africi. Razgovarat će o tome ima li temelja da se proglasi globalna izvanredna situacija.
Kako javlja Associated Press, Afrički centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) prošlog su tjedna izvijestili da je mpox, poznat pod nazivom majmunske boginje, ove godine otkriven u deset afričkih zemalja, uključujući Kongo, koji ima više od 96 posto svih slučajeva i smrti. Dužnosnici afričkog CDC-a dodali su da su gotovo 70 posto zaraženih u Kongu djeca mlađa od 15 godina.
Kada se podaci uspoređuju s onima iz istog razdoblja prošle godine, broj slučajeva porastao je za 160, a broj smrtnih slučajeva za 19 posto. Ranije ove godine, znanstvenici su izvijestili da se u rudarskom gradu u Kongu pojavila smrtonosnija verzija majmunskih boginja, koja može ubiti i do deset posto ljudi. Mpox se širi kada dođe do bliskog kontakta sa zaraženim osobama, a može se širiti i spolnim odnosima.
WHO je majmunske boginje proglasio hitnom situacijom 2022., nakon što su se proširile u više od 70 zemalja te uglavnom pogađale homoseksualne i biseksualne muškarce. Prije tog izbijanja, majmunske boginje javljale su se u vidu sporadičnih epidemija po središnjoj i zapadnoj Africi.
POGLEDAJTE VIDEO: Opasnosti virusa afričke svinjske kuge: 'U šunki može biti infektivan tjedan dana, u smrznutom mesu ostaje i godinama'