Dali 11 milijuna eura za zastrašujući INDECT

INDECT, CETA, IPRED i ITR kratice su koje ovih dana brinu ili već mobiliziraju haktiviste diljem Europe.

3.8.2012.
9:57
VOYO logo

INDECT, skraćeno od Inteligentni informacijski sustav za promatranje, potragu i detekciju zbog sigurnosti građana u urbanim sredinama (Intelligent information system supporting observation, searching and detection for security of citizens in urban environment), međunarodni je istraživački projekt za nadzorne sustave koji Europska unija financira s 11 milijuna eura, a zadire duboko u građanska prava.

Kako navodi Deutsche Welle, projekt je pokrenut 2009. i u zadanom roku od pet godina u okviru INDECT-a trebale bi biti razrađene metode za predviđanje masovnih panika, ali i zločina. Zbog ove svrhe ga već naveliko u Europi nazivaju oživotvorenjem Specijalnog izvještaja , distopičnog znanstvenofantastičnog filma Stevena Spielberga iz 2002. godine, u kojemu specijalna policijska jedinica hapsi ubojice prije nego počine ubojstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raspoznavanje lica, traženje obrazaca ponašanja

DW piše da bi vlade i njihove policije u spomenute svrhe trebale koristiti videonadzor i biometrijske metode raspoznavanja lica te bespilotne robotske letjelice. Uz pomoć ovih tehnoloških naprava javni bi se prostor trebao nadgledati s ciljem pronalaženja upečatljivih obrazaca ponašanja koji nisu pobliže definirani.

Sumnjive osobe tako bi bilo lakše prepoznati, a podaci o njima, ako postoje, mogli bi se provjeriti u bazi podataka – sve kao podrška državnim tijelima sigurnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog ove zabrinjavajuće nakane EU, prošle je subote, 28. srpnja, organizirano više prosvjeda u Europi.

CETA – kopiranje ACTA-e

Nadalje, Europska komisija iza zatvorenih vrata još od 2009. godine raspravlja o kanadsko-europskom trgovinskom sporazumu CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement), a koji sadrži dijelove ozloglašene ACTA-e (Anti-Counterfeiting Trade Agreement).

To je ustvrdio kanadski pravni stručnjak Michael Geist navodeći da se u CETA-i mogu naći odlomci koji su od riječi do riječi prepisani iz ACTA-e.

"Govori se o nadzoru korištenja interneta i pristupu osobnim podacima u slučajevima kršenja autorskih prava", objašnjava njemački stručnjak za autorsko pravo Leonhard Dobusch sa Slobodnog sveučilišta u Berlinu, koji tvrdi da se samo jedno poglavlje CETA-e bavi intelektualnim vlasništvom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obvezivanje članica EU na jamčenje zaštite intelektualnog vlasništva

Pad ACTA-e u Europskom parlamentu vrlo je vjerojatno usporio doradu IPRED-a, smjernica EU koje se tiču intelektualnog vlasništva, navodi DW.

Smjernice obvezuju zemlje članice EU da se pridržavaju propisa i postupaka koji jamče zaštitu intelektualnog vlasništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usporavanje internetske veze

A neutralnost telekomunikacijskih mreža mogla bi ugroziti reforma ITR-a, odnosno Međunarodne regulative u telekomunikacijama (International Telecommunications Regulations), o kojoj će raspravljati 193 zemlje članice Međunarodne telekomunikacijske unije u prosincu u Dubaiju.

Svrha reforme bi bila i onemogućavanje prijenosa sadržaja zaštićenih autorskim pravima i to na način da se kod transfera mreža uspori do te mjere da ih je nemoguće skinuti s interneta. Metodu usporavanja mreže operateri već se koriste u europskim zemljama.

Očigledno je da je pad ACTA-e u Europi tek prvi korak u dugotrajnoj borbi za slobodu interneta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo