Donosimo vam 17 žena za koje sigurno niste čuli tijekom 2015. godine, a trebali ste.
1. Niloofar Rahmani
Niloofar Rahmani s 23 je godine postala prva vojna pilotkinja u Afganistanu nakon pada talibana. Kapetanica Rahmani je dobila različite prijetnje od onih koji ne odobravaju njezinu karijeru i ambicioznost. No, ona ističe da je potpuno predana svom poslu i da želi ohrabriti druge mlade žene da postanu pilotkinje.
2. 57 školarki koje su pobjegle organizaciji Boko Haram
Čak 57 hrabrih školarki koje su pobjegle terorističkoj organizaciji Boko Haram i kasnije se vratile u školu.
Tijekom 2014. godine, Boko Haram oteo je stotine mladih školarki u Chiboku, gradu u Nigeriji. Otmice su zaokupile svjetsku pažnju i osnovana je kampanja #GiveourGirlsBack odnosno 'vratite nam naše djevojke'. Iako se na kampanji neumorno radi, većina školarki još uvijek nije vraćena kući.
Ove su godine školarke koje su uspjele pobjeći Boko Haramu riskirale svoj život vrativši se u školske klupe.
Emmanuel Arewa / AFP
3. Kubra Khademi
Afganistanska umjetnica Kubra Khademi hodala je ulicama Kabula u metalnom oklopu kako bi skrenula pozornost i protestirala protiv maltretiranja i uvreda koje tamošnje žene svakodnevno trpe. Svoj je performans nazvala Oklop, a njezin su post na Facebooku dijelile žene diljem svijeta kako bi javnost upozorile na opasnosti kojima se žena izlaže dok hoda ulicom Kabula.
Kubra je za BBC rekla kako je dizajnirala oklop s naglašenim ženskim atributima jer vjeruje da je to sve što muškarci u ženama vide.
4. Curice koje su zahtijevale od Marvela da u svoju ponudu uključi više ženskih superjunakinja
"Imate čitav tim Osvetnika, uključujući Hawkeyea i Ultrona, ali nemate Crnu Udovicu? Gdje je Nataša?", upitale su djevojčice tvrtku Marvel na Twitteru.
Peticija koja se potpisivala u znak potpore za kampanju tvrdila je da djevojčice diljem svijeta trebaju znati i vidjeti doprinos žena i da superheroji nisu isključivo muškarci.
5. Cecily Strong
Američka glumica i komičarka Cecily Strong koja je pred grupom političara u Bijeloj Kući izrekla ovu 'šalu': Ja sam samo komičarka i neću vama političarima govoriti kako trebate raditi svoj posao. To bi bilo kao da vi meni govorite što da radim sa svojim tijelom!".
Time je skrenula pozornost na probleme s kojima se susreću žene koje žele postati majke, no zakon im to otežava.
6. Crne Mambe
Crne Mambe su prva ženska jedinica koja patrolira u potrazi za krivolovcima i štiti ugrožene životinje, posebno nosoroge u Južnoafričkoj Republici.
Otkako su počele s radom, nisu 'izgubile' niti jednog nosoroga, a iako se susreću s brojnim predrasudama, ističu da se u životu mogu baviti s čime god žele pa tako i radom u opasnom okruženju.
7. Jasmin Golubovska
Makedonka Jasmin Golubovska odlučila je namazati usne ružem koristeći policijski štit kao ogledalo tijekom protesta protiv policijske brutalnosti u Makedoniji. Zatim ga je i poljubila.
Kada su Golubovsku upitali zašto je to učinila, rekla je da ne nosi šminku osim kad se treba boriti za slobodu.
8. Ingeborg Syllm-Rapoport
Ova 102-godišnja Njemica doktorirala je punih 77 godina nakon što su je nacisti spriječili u prvom pokušaju.
Ingeborg Syllm-Rapoport nije mogla doktorirati jer su nacisti okupirali njezin fakultet, a gotovo 80 godina nakon toga dodijeljen joj je doktorat.
"Učinila sam to za žrtve nacista", rekla je kasnije.
9. Diana Asher-Smith
Diana Asher-Smith 19-godišnja je atletičarka koja je postala prva Britanka koja je 100 metara pretrčala u manje od 11 sekundi.
10. Žene koje su protestirale u Argentini
Tisuće djevojaka i žena napunile su ulice diljem Argentine i protestirale zbog ubijanja žena u njihovoj zemlji.
Nakon što je brutalno ubojstvo mlade tinejdžerice potreslo Argentinu, žene su odlučile reagirati.
#NiUnaMenos ('više niti jedna') postala je inicijativa za pomoć ženama u cijeloj Južnoj Americi.
11. Victoria Donda Perez
Političarka Victoria Donda Perez dojila je svoju malenu kćer tijekom zastupanja u Parlamentu. Fotka argentinske političarke postala je simbol za pravo majki da doje svoju djecu u javnosti.
12. Sve znanstvenice koje su putem društvenih mreža ustale protiv stereotipa i seksizma
13. Sirijske djevojčice nogometašice
Nogometna momčad sastavljena od djevojčica koje odbijaju prestati igrati u svojoj ratom uništenoj zemlji.
"Druge cure vole igrati sa mnom jer sam jaka i zabijam golove", rekla je jedna od djevojčica.
14. Mariah Idrissi
Mariah Idrissi (23) postala je prva muslimanska manekenka u hidžabu za H&M.
"Mislim da moda ignorira žene koje nose hidžab. Kao da naš stil nije bitan. Fascinantno je što je ovako velika marka prepoznala način na koji muslimanke nose hidžab", rekla je Idrissi.
15. Tu YouYou
Tu YouYou je prva Kineskinja koja je osvojila Nobelovu nagradu za medicinu, iako nije završila fakultet i nije liječnica.
Ova je 84-godišnjakinja kreirala lijek za malariju.
16. Prvi ruski tim znanstvenica
Ruski tim znanstvenica koje su na pitanje kako se nose s činjenicom da ne rade s muškarcima, odgovorile: "Mi smo ovdje da radimo svoj posao. Nemamo vremena razmišljati o muškarcima."
Dodale su da smatraju da budućnost pripada i ženama i muškarcima.
17. Nompendulo Mkhatshwa
Nompendulo Mkhatshwa, jedna od studentica u prvom redu prosvjeda #FeesMustFall ('pristojbe moraju pasti') u Južnoafričkoj Republici.
"Žene se pitaju zašto njihov nježni glas ne izaziva isti učinak kao duboki glas muškaraca. Nepravda me tjera naprijed", rekla je Mkhatshwa.
Buzzfeed/Danas.hr