NEVJEROJATNA PRIČA: /

Kako je pala organizirana mreža drskih muzejskih lopova koji opljačkali stotine milijuna

Image
Foto: Durham Police

Radilo se o brzom i izuzetno isplativom kriminalnom djelu, obavljenom u travnju 2012.

2.3.2016.
8:27
Durham Police
VOYO logo

Kako bi izbjegli da ih uhapse s ukradenim stvarima, provalnici su ostavili zdjelu od žada i figuricu iz Quing dinastije na odlagalištu otpada u predgrađu i zatim pobjegli u noć. Ali kada se drugi tim pojavio na unaprijed dogovorenom mjestu 16 sati kasnije, plijena nigdje nije bilo.

Lopove je zeznuo vrtlar koji je podrezao svoj leylandov čempres i bacio odrezane grane preko ograde te tako i neznajući prekrio desetke milijuna kriminalnog ulova ispod komposta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nisu stavili gusarski 'X' na mjesto gdje su sakrili plijen", rekao je tužitelj Robert Davies tijekom suđanja nekima od kolovođa cijele operacije.

Image

Neuspjeh u pronalaženju skrivenog plijena rezultirao je u onome što je policija kasnije nazvala 'Dan panike', koji se sastojao od višestrukih posjeta otpadu i frenetičnim telefonskim pozivima između unajmljenih kriminalaca i viših upravitelja sindikata iskusnih kradljivaca antikviteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nisu uspjeli pronaći plijen, ali serija poziva dala je policiji trag koji ih je na kraju doveo do viših članova ozloglašene bande 'Lutalice iz Rathkealea' nakon četverogodišnje istrage.

Ova sjajna priča o jednoj od najplodnijih kriminalnih skupina napokon se može ispričati nakon što je i zadnji od 14 članova osuđen za seriju nevjerojatno drskih pljački u britanskim muzejima, aukcijskim kućama i bogatijim privatnim domovima. Plijen su im uglavnom bili rogovi nosoroga i vrijedan žad za gladno dalekoistočno tržište.

U središtu epidemije pljački bila je usko povezana proširena obitelj irskih Travellera (putnika-nomada) koji su bili umiješani u ilegalne aktivnosti od Sjeverne Amerike do Australije. Svake godine članovi obitelj/grupe raširili bi se poput krakova zvijezde iz irskog grada Rathkealea i raštrkali širom svijeta.

Grupa je postala zanimljiva britanskoj policiji nakon što su izveli dvije provale unutar devet dana, a koje su bile među najvećim u britanskoj povijesti s ukradenim stvarima u vrijednosti od preko 30 milijuna funti (294 milijuna kuna). Dok su same provale izveli sitni kriminalci, organizirali su ih članovi britanskog dijela Lutalica iz sigurnosti svog travellerskog smještaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Durnham Police

Među njima su bili i švercer duhana John 'Cash' O'Brein i njegov sin Richard Sheridan, glasnogovornik Travellersa, koji je vodio neuspješnu kampanju protiv njihove deložacije uz pomoć glumice i aktivistice Vanesse Redgrave.

Nakon par dana banda je otpisala pljačku kao neuspjelu i krenula planirati još veću kako bi osigurali zamjenu. Istoga dana kada je policija pronašla zdjelu od žada ispod odbačenih grana čempresa, provalnici su udarili na poznati Fitzwilliam muzej u Cambridgeu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sigurnosna je kamera snimila četvoricu muškaraca s kapuljačama kako tumaraju prema muzeju, od kojih je jedan nosio industrijsku brusilicu kako bi prerezao kroz zatvoreni prozor s rešetkama. Zatim su snimljeni kako se vraćaju u svoj bijeli kombi a dvojica su jedva nosila 18 vrijednih i delikatnih predmeta od žada čija je konzervativno procijenjena vrijednost 15 milijuna funti (147 milijuna kuna). Policija vjeruje kako bi stvarna cijena na bujajućem kineskom tržištu bila znatno viša.

Plijen je uključivao tri zdjele od žada, a za jednu policija vjeruje kako je trebala biti zamjena za onu izgubljenu na otpadu. Predmeti više nikada nisu pronađeni a pretpostavlja se kako su izneseni iz zemlje.

Image
Foto: Thinkstock

Ova dvostruka provala prouzročila je alarm koji je otišao sve do vrha vlasti. Dva mjeseca nakon provale u Fitzwilliam, policija je odlučila kako se nešto mora poduzeti u borbi protiv bande koja krade iz muzeja širom kontinenta.

Kao vođa tima postavljen je viši inspektor Adrian Green, policajac iz Durkama koji je već uhapsio većinu manjih igrača iz pljačke Orijentalnog muzeja. Ali glavne je igrače bilo puno deže doseći. Prvo su kontaktirali policiju širom države i tražili popis svih incidenata koji su uključivali žad, kosti nosoroga, slonovske kljove, aukcijske kuće ili muzeje. I to ne samo kaznena djela, već i sve sumnjive incidente i moguća izviđanja. Dobili su detalje o 30 takvih incidenata. Otkrili su kako je i muzej u Durnhamu opljačkan već dva puta prije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanski su pljačkaši bili dio puno šire organizacije koja se protezala širom Europe. Godinu dana prije nego što je inspektor Green počeo s istragom Europol je već objavio detalje svoje vlastite procjene o organiziranoj grupi koja krade rogove nosoroga širom Europe. Europol je provjerio desetke krađa nosorogovih rogova te je kao glavne organizatore identificirao grupu irskih Travellera koje su mediji nazvali Lutalice iz Rathkealea. Jedan rog nosoroga u Kini može doseći cijenu od 200.000 eura (1.5 milijuna kuna). Grupa je osim Europe bila aktivna i u Sjevernoj i Južnoj Americi, Južnoj Africi, Kini i Australiji.

Godinama su napadali muzeje, ali s obzirom da je u svakoj zemlji bilo samo po par krađa, nitko nije povukao paralele.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanski je tim pridodao svoje informacije o telefonskim brojevima, osumnjičenima i brojevima automobilskih tablica među sve obavještajne podatke koje je sakupio Europol. Telefonski su podaci doveli do jednog obiteljskog klana - 'Kerry' O'Briensa. Glava obitelji bio je u Rathkealeu, dok su ostali članovi obitelji živjeli širom Engleske. Svi su bili poznati otprije policiji.

Image
Foto: Durham Police

Iako su stariji članovi obitelji bili ti koji su izviđali mete, oni nikada nisu prljali svoje ruke, već bi organizirali potrošne timove sitnih kriminalaca da izvedu krađe. Da bi ih se osudilo, policija je zato morala dokazati kako su oni ti koji su kontrolirali operacije. Telefoni su se koristili jako kratko i odmah bacali, i nisu ostavljali gotovo nikakvog drugog traga.

Trebalo je dvije godine dok se policija nije našla u položaju da djeluje protiv ljudi za koje su smatrali da su odgovorni za provale, nakon što su skupili ogromnu količinu snimki sigurnosnih kamera i telefona, letnih manifesta i kazni za parkiranje koji su svi ukazivali na njihovu umješanost.

10. rujna 2013. oko 900 policajaca, uključujući posebne tragače i timove protiv nereda, uz zračni nadzor letjelica krenulo je na razne adrese u Londonu, Belfastu i više drugih gradova. Istovremeno, irska je Gardai (policija) krenula na adrese u Rathkealeu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od ove operacije, provale u muzeje praktički su prestale. Većina muzeja koji sadrže predmete od nosorovog roga ipak su ih zamijenili lažnima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo