Uživo: Rat u Ukrajini /

Žitelji Sjeverodonjecka kriju se ispod kemijske tvornice: EU uklonila patrijarha Kirila s popisa sankcioniranih, ali je na meti Sberbank

Image
Foto: Profimedia

Sva zbivanja 99. dana rata u Ukrajini možete pratiti na Net.hr-u

2.6.2022.
7:34
Profimedia
VOYO logo
  • 99. dan je rata u Ukrajini
  • Danska se pridružuje europskoj obrani
  • Britanci Ukrajincima šalju raketne bacače i pripremaju obuku Ukrajinaca
  • SAD planira Ukrajini prodati dronove sposobne za višestruke duboke udare
  • Rusi preuzeli kontrolu nad većim dijelom ključnog grada Sjeverodonjecka
  • Rusi pokušavaju zauzeti ključne gradove regije Donjeck

PRATITE TIJEK DOGAĐAJA:

Ukrajinske snage postigle značajan napredak kod Hersona

22.38 - Ukrajinske snage kažu da su postigle značajan napredak tijekom ofenzive na ruske položaje u okupiranoj južnoj regiji Herson, javlja CNN. "U regiji Herson, Oružane snage su oslobodile osam kilometara okupiranog teritorija", objavila je postrojba Teritorijalne obrane Azov Dnipro na Telegramu..

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajinske snage pokrenule su ofenzivu na Herson prošlog vikenda s nekoliko uporišta prema sjeveru. Od tada je bilo malo informacija o operaciji, ali čini se da su zauzele niz sela u sjevernom dijelu Hersona i učvrstile mostobran preko rijeke Inhulec. U srijedu je šef regionalne državne uprave Herson, Genadij Laguta rekao da je oslobođeno 20 naselja.

Stotinjak ljudi evakuirano iz Slavjanska

22.23 - Bombardiranje u istočnoj Ukrajini postaje sve intenzivnije, zbog čega je stotinjak žitelja Slavjanska poslušalo savjet svog gradonačelnika Vadima Ljaha te se evakuiralo. U napadu na taj grad u utorak poginule su tri, a ranjeno je šest osoba, piše AFP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U četvrtak su, pak, granatirani električni vodovi. "Nema struje, opskrba vodom ne postoji. Najbolje rješenje u ovoj situaciji je evakuacija. Čuvajte se. Spakirajte kofere", napisao je Ljah na Telegramu.

Inače, Rusi su zauzeli Slavjansk tijekom okupacije i aneksije Krima, 2014. godine, no Ukrajinci su grad ubrzo vratili pod svoju kontrolu.

Identificirano 10 Rusa koji su krali po Buči

22.22 - Identificirano je i kazneno prijavljeno 10 ruskih vojnika zbog sumnje da su prekršili zakone i običaje ratovanja, prenosi Euromaidan. Sumnja se da su opljačkali imovinu stanovnika Buče

"Prema istrazi, od 24. veljače do 31. ožujka 2022. godine, pripadnici vojne postrojbe Nacionalne garde Ruske Federacije tijekom okupacije Buče opljačkali su dragocjenosti lokalnog stanovništva. Isključivo u svrhu osobne koristi, ruska vojska je zaplijenila privatnu imovinu građana koja se nije mogla koristiti u vojne svrhe: od donjeg rublja i odjeće do velikih kućanskih aparata. Istragu u kaznenom postupku provode istražitelji Nacionalne policije Ukrajine”, navodi se u priopćenju ureda glavnog državnog tužitelja Ukrajine u četvrtak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski parlament zabranio ulazak ruskim lobistima

21.33 - Europski parlament zabranio je ruskim lobistima ulazak u svoje prostorije, kako bi spriječio njihovu propagandu o ratu u Ukrajini, javlja AFP.

"Od ovoga trenutka predstavnicima ruskih tvrtki zabranjen je ulazak u u prostorije Europskog parlamenta", poručila je predsjednica Europskog parlamenta, Roberta Metsola na Twitteru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povećava se proizvodnja nafte u drugim dijelovima svijeta

21.06 - Nakon što je Europska unija obznanila embargo na uvoz ruske nafte, drugi veliki svjetski proizvođači, predvođeni Saudijskom Arabijom, pristali su povećati proizvodnju. Naime, cijene nafte su nakon embarga postale rekordno visoke, pa su članice OPEC+ bile prisiljene otpustiti višak zaliha kako bi rasteretile tržište.

Image
OPEC+ U AKCIJI /

Najveći svjetski proizvođači nafte pristali povećati proizvodnju: To bi moglo značajnije utjecati i na cijene energenata

Image
OPEC+ U AKCIJI /

Najveći svjetski proizvođači nafte pristali povećati proizvodnju: To bi moglo značajnije utjecati i na cijene energenata

Energoatom: Ne možemo isključiti NE Zaporižja

21.05 - Ukrajinski državni operater za nuklearnu energiju, Energoatom, u četvrtak je negirao navode da bi mogao ugasiti nuklearnu elektranu Zaporižja, inače najveću u Europi, ako Rusija preuzme kontrolu nad njom, prenosi Reuters.

Iz Energoatoma su u priopćenju poručili da se elektrana "ne može isključiti s tehničkog, sigurnosnog, ekonomskog ili političkog stajališta". Ranije su odbacili kao "fizički nemoguću" tvrdnju ruskih dužnosnika da bi sestrujom iz elektrane mogla opskrbljivati Rusija.

Turska Litvi donira dron za Ukrajinu

20.00 - Turska će Litvi donirati borbeni dron Bayraktar koji će biti predan Ukrajini nakon što su stotine Litavaca prikupile gotovo šest milijuna eura za kupnju, priopćilo je litvansko ministarstvo obrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proizvođač Baykar isporučit će napredni borbeni dron TB2, obojen u boje litavske i ukrajinske zastave, za nekoliko tjedana, navodi ministarstvo. "Došli smo u Tursku da dogovorimo uvjete za kupnju drona, ali su nam priredili najugodnije moguće iznenađenje", priopćilo je ministarstvo.

Ukupno je 5,9 milijuna eura prikupljeno u samo nekoliko dana, uglavnom u malim iznosima između pet i 100 eura, za financiranje kupnje vojnog drona, preenosi Guardian navode Laisves TV-a, litavske online medijske kuće koja je pokrenula akciju. Oko 1,5 milijuna eura donacije bit će iskorišteno za kupnju naoružanja za dron, a ostatak će se koristiti za pomoć Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putina liječili od raka, a pokušali su ga i ubiti

19.43 - Zdravlje Vladimira Putina predmet je intenzivnog razgovora unutar Bidenove administracije nakon što je obavještajna zajednica dala svoju četvrtu sveobuhvatnu procjenu krajem svibnja. U povjerljivom američkom izvješću stoji da se čini da se Putin ponovno pojavio nakon što je u travnju bio podvrgnut liječenju od uznapredovalog raka, kažu za Newsweek tri čelnika američkih obavještajnih službi koji su pročitali izvješća.

Procjene također potvrđuju da je u ožujku došlo do pokušaja atentata na Putina, kažu dužnosnici.

Visoki dužnosnici, koji predstavljaju tri odvojene obavještajne agencije, zabrinuti su što je Putin sve više paranoičan u vezi s njegovim održanjem na vlasti, statusom koji čini težak i nepredvidiv smjer u Ukrajini. Ali to također čini izglede za nuklearni rat manje vjerojatnim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija: Brodovi sa žitom mogu slobodno napustiti ukrajinske luke

19.25 - Rusko ministarstvo obrane kaže da brodovi koji prevoze žito mogu napustiti ukrajinske luke u Crnom moru putem "humanitarnih koridora", a Rusija je spremna jamčiti njihovu sigurnost, prenosi Reuters pisanja novinske agencije Interfax.

Luke su uglavnom blokirane za izvoz otkako je invazija počela u veljači. Uloženi su međunarodni diplomatski napori za obnavljanje ruta, uključujući apel UN-a prošlog mjeseca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajina je glavni izvoznik žitarica i njezina nemogućnost izvoza usjeva dovela je do porasta svjetskih cijena hrane. Ali nije poznato kada će, pa čak ni hoće li, koridori biti u funkciji.

Rusi žele nacionalizirati ukrajinsku imovinu u regiji Zaporižja

19.25 - Proruski orijentirane vlasti u okupiranoj regiji Zaporižja tvrde da će imovina i resursi ukrajinske države biti "nacionalizirani". Andrej Trofimov, zamjenik šefa regionalne administracije, rekao je da je potpisan dekret za nacionalizaciju ukrajinske imovine, prenosi ruska novinska agencija Interfax.

Interfax je citirao Trofimova kako će nacionalizacija utjecati na zemljišta, prirodne resurse, objekte u strateškim sektorima gospodarstva, kao i imovinu u vlasništvu Ukrajine od 24. veljače, odnosno dana kada je Rusija započela invaziju na zemlju.

"Uredba je potpisana kako bi se zadovoljile državne potrebe vezane za poboljšanje ukupne učinkovitosti i društvene orijentacije gospodarstva, kao i za očuvanje nacionalne baštine za stanovnike regije Zaporižja", rekao je Trofimov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ranije smo izvijestili da bi ukrajinske vlasti mogle isključiti nuklearnu elektranu u regiji, inače najveću u Europi, ako izgube kontrolu nad njenim radom.

NATO pokušava riješiti 'turski problem'

19.25 - Glavni tajnik NATO-a, Jens Stoltenberg rekao je da je savez u kontaktu s Turskom kako bi pronašao "ujedinjeni način" za rješavanje zabrinutosti oko nastojanja Švedske i Finske za pridruživanje paktu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvije nordijske zemlje izjavile su jučer da će nastaviti dijalog s Turskom o svojim kandidaturama za članstvo u NATO-u, ali nisu rekle je li bilo napretka u prevladavanju prigovora Ankare, javlja Guardian.

Osvrćući se na razgovore koji su prošli tjedan održani u Ankari između izaslanstava sve tri zemlje, finski ministar vanjskih poslova Pekka Haavisto rekao je: "Zajedno sa Švedskom napravit ćemo domaću zadaću i pripremiti se za pitanja koja ima Turska."

Stoltenberg je rekao da će sazvati visoke dužnosnike iz Finske, Švedske i Turske u Bruxellesu u narednim danima kako bi razgovarali o tom pitanju.

Analiza 100 dana rata u Ukrajini

19.18 - Rat u Ukrajini ulazi u svoj stoti dan. Iako su posljedice očite diljem svijeta, nitko još ne zna odgovor na pitanje koliko će još trajati. To je kompleksno pitanje, a najveći je problem - neizvjesnost. Iz toga se rađa i novo pitanje: Što bi se uskoro moglo dogoditi?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nadamo se da je riječ o završenih 100 dana, ali rat se nastavlja. Štoviše, premješta se na druge regije, a predviđam da bi se mogao preliti na Baltik", tvrdi za RTL.hr politologinja i predsjednica Hrvatske udruge za međunarodne studije, Jadranka Polović.

Ukrajinski general: Nema potrebe za povlačenjem iz Sjeverodonjecka

18.25 - General Oleksij Gromov iz ukrajinskog Glavnog stožera poručio je da nema potrebe za povlačenjem njegovih trupa iz Sjeverodonjecka, unatoč opasnosti od opkoljavanja grada, javlja BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da su Rusi uložili sva sredstva u opkoljavanje ukrajinskih vojnika unutar grada te dodao da su nastavljene žestoke ulične borbe. U slučaju opkoljavanja, istaknuo je Gromov, Ukrajinci bi postavili obranu unutar stambenih naselja i duž rijeke Siverskij Donjec koja dijeli grad od Lisičanska.

Raste pokret otpora u Melitopolju

18.24 - Pokret otpora u južnom ukrajinskom gradu Melitopolju kojeg je okupirala Rusija - raste, rekao je gradonačelnik Ivan Fedorov, dodajući da je određeni broj ruskih vojnika ubijen.

Fedorov više nije u gradu, ali je rekao da je prema obavještajnim podacima više od 100 Rusa "eliminirano suradnjom melitopoljskog gerilskog pokreta ispecijalnih službi. "Ali siguran sam da je taj broj veći", rekao je za CNN.

Fedorov je na ukrajinskoj televiziji ustvrdio da, prema informacijama koje je dobio, Rusi "otimaju ljude i drže ih u zatočeništvu, a vrlo malo ljudi zna kako se postupa s ljudima dok su zarobljeni". "Od početka okupacije, oko 500 ljudi bilo je zatočeno od strane ruskih snaga, nek od njih tjednima", rekao je Fedorov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šef Interpola: Oružje donirano Ukrajini će završiti na crnom tržištu

17.27 - Nakon rata u Ukrajini oružje poslano toj zemlji završit će na globalnom crnom tržištu i u rukama kriminalaca, rekao je čelnik Interpola, Jürgen Stock, prenosi Guardian. Stoga je pozvao zemlje članice Interpola, posebno one koje isporučuju oružje, da surađuju u traženju ilegalnog oružja.

“Kada oružje utihne, postat će ilegalno. To znamo iz mnogih drugih poprišta sukoba. Zločinci su čak i sada, dok razgovaramo, usredotočeni na njih. Kriminalne skupine pokušavaju iskoristiti ove kaotične situacije i dostupnost oružja, čak i onog koje koristi vojska, uključujući teško naoružanje. Oni će biti dostupni na kriminalnom tržištu i predstavljat će izazov. Niti jedna država ili regija ne može se nositi s tim zasebno jer te skupine djeluju na globalnoj razini", upozorio je Stock.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EU: Sberbank će biti uklonjena iz SWIFT sustava

17.22 - Diplomati Europske unije dali su u četvrtak konačno odobrenje za šesti krug sankcija protiv Rusije zbog invazije Ukrajine, rekao je diplomat Reutersu. Sankcije uključuju djelomičnu zabranu nafte i uklonit će najvećeg ruskog zajmodavca Sberbank s međunarodne platforme SWIFT.

Do sankcija dolazi nakon što je Mađarska više puta uskratila bloku potrebnu jednoglasnost 27 zemalja EU eskalirajući svoje nacionalne zahtjeve.

Švedska će u Ukrajinu uputiti veću vojnu pomoć, uključujući protubrodske rakete

17.20 - Švedska će Ukrajini pružiti veću gospodarsku pomoć i više vojne opreme, uključujući protubrodske rakete, puške i protutenkovsko oružje, rekli su u četvrtak ministar financija Mikael Damberg i ministar obrane Peter Hultqvist.

"Prijedlozi koji su podneseni (parlamentu) znače da će se dodijeljena sredstva za proračun središnje vlade povećati za milijardu švedskih kruna (102 milijuna dolara) u 2022.", navodi se u priopćenju ministarstva financija nordijske zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U znak solidarnosti s Ukrajinom i kao dio međunarodnog odgovora na ruske akcije, vlada vidi stalnu potrebu da se podrži Ukrajina", stoji u priopćenju. Švedska je u veljači najavila da će u Ukrajinu poslati vojni materijal uključujući 5000 komada protuoklopnog oružja, kaciga i pancirki, a u ožujku je najavila da će poslati još 5000 protutenkovskog oružja.

Rusija ispalila hipersonični projektil na opskrbnu liniju NATO-a

17.00 - Rusija je ispalila hipersonični projektil na NATO-ove opskrbne linije unutar Ukrajine u očajničkom pokušaju da zaustavi prelazak oružja preko granice. Krstareće rakete Kalibr završile su preko noći u željezničkom tunelu Beskidi u Karpatima, tvrde izvješća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Projektili su lansirani s ratnog broda u Crnom moru, a kamerom ih je snimila prestravljena obitelj. Snimili su napad u regiji Lavov, izvijestivši da su dva projektila pogodila to područje.

Patrijarh Kiril na mađarski zahtjev uklonjen s popisa sankcioniranih

16.33 - EU je izbacila poglavara Ruske pravoslavne crkve patrijarha Kirila sa svog novog popisa sankcioniranih osoba, javlja AFP. Diplomati tvrde da je patrijarh Kiril skinut s popisa na zahtjev Mađarske.

Čelnici EU-a u načelu su se ranije ovog tjedna složili oko šestog paketa sankcija protiv Rusije, što uključuje i embargo na naftu, ali nekoliko diplomata je reklo da Budimpešta odugovlači s finalizacijom dogovora. Glasnogovornik mađarskog premijera Viktora Orbána ranije je danas rekao da je protivljenje Mađarske potencijalnim sankcijama EU-a protiv patrijarha Kirila "već dugo poznato".

Žitelji Sjeverodonjecka se kriju ispod kemijske tvornice

16.12 - Oko 800 ljudi, uključujući i nešto djece, krije se ispod kemijske tvornice Azot u Sjeverodonecku koji je pod intenzivnim ruskim granatiranjem, rekao je Serhij Hajdaj, guverner regije Luhansk.

Stanovnici potražili su zaklon u skloništima iz sovjetskog doba ispod tvornice, rekao je Hajdaj za CNN. "Tamo su mještani koji su zamoljeni da napuste grad, ali su oni to odbili. Ima i djece, ali ih nema puno", kazao je. Jučer je Hajdaj rekao da je moguće da u objektu još uvijek postoje zalihe opasnih kemikalija.

Ukrajinci razmatraju gašenje NE Zaporižje

16.10 - Reuters izvještava da Ukrajina razmatra isključivanje svoje nuklearne elektrane Zaporižja, koja se nalazi na okupiranom teritoriju, ako Kijev ondje potpuno izgubi kontrolu. Citiraju ukrajinsku agenciju Interfax koja je razgovarala s pomoćnikom ukrajinskog premijera.

“Sve dok se izvršavaju kontrolne naredbe i dok se održava uobičajeni režim u nuklearki, mi ne stajemo. No, također se razmatra scenarij u kojem bi elektrana potpuno izmaknula našoj kontroli te da je onda zaustavimo", rekao je. Zaporižja je najveća nuklearka u Europi i ima šest reaktora.

Rusija poslala Siriji 'ukradenu' ukrajinsku pšenicu

15.13 - Rusija je poslala Siriji oko 100.000 tona pšenice ukradene iz Ukrajine od početka invazije, objavilo je u četvrtak ukrajinsko veleposlanstvo u Bejrutu, ocijenivši da je to "kriminalna aktivnost". Veleposlanstvo je reklo da pošiljke uključuju pošiljku na brodu "Matros Pozynich" koji plovi pod ruskom zastavom, a koji je pristao u sirijsku luku Latakiju potkraj svibnja. Podaci Refinitiva pokazuju da je taj brod utovario pšenicu u Sevastopolju na Krimu, koji je Rusija anektirala 2014., i da je krenuo na put 19. svibnja s odredištem Sirijom. Satelitske snimke Planet Labs PBC-a od 29. svibnja pokazale su da je taj brod pristao u Latakiju. Ukrajinsko veleposlanstvo u Libanonu, pozivajući se na ukrajinske vlasti, tvrdi da je žito na tom brodu "ukradeno" iz ukrajinskih skladišta u područjima koja su nedavno okupirale ruske snage.

Rusko ministarstvo obrane i sirijsko ministarstvo informiranja nisu odgovorili na Reutersov zahtjev za komentarom. Rusija niječe optužbe da krade žito u Ukrajini. "Pšenica je ukradena iz skladišta u kojem se čuva pšenicu iz tri ukrajinske regije", navelo je veleposlanstvo. "To je kriminalna aktivnost", ocijenilo je, dodajući da se već obratilo sirijskim vlastima, ali nije dobilo odgovor. Veleposlanstvo ističe da je u zadnja tri mjeseca u Siriju stiglo više od 100.000 tona "ukradene" ukrajinske pšenice. To po sadašnjim cijenama od preko 400 američkih dolara po toni vrijedi više od 40 milijuna američkih dolara. Reuters ukrajinske optužbe nije mogao potvrditi.

Rusija upozorila EU na posljedice napuštanja ruske nafte

13:20 - Rusija je upozorila da će odluka Europske unije o napuštanju ruske nafte vjerojatno destabilizirati svjetska energetska tržišta, prozvavši to "autodestruktivnim" korakom koji će se osvetiti Europi.

"Odluke Europske unije o djelomičnom napuštanju ruske nafte i naftnih proizvoda, kao i zabrana osiguranja ruskih trgovačkih brodova, vrlo će vjerojatno dovesti do dodatnog rasta cijena, destabilizacije energetskih tržišta i poremećaja u lancima opskrbe. Bruxelles i njegovi politički sponzori u Washingtonu snose punu odgovornost za rizik pogoršanja globalne prehrambene i energetske krize uzrokovane nelegitimnim djelovanjem Europske unije", priopćilo je rusko ministarstvo.

Rusi pokušavaju zauzeti ključne gradove u regiji Donjeck

13:14 - Ruske snage na istoku Ukrajine pokušavaju prodrijeti na jug i zauzeti Kramatorsk i Slavjansk, ključne gradove Donjecka, rekao je u četvrtak guverner Donjecka Pavlo Kirilenko na brifingu, prenosi Hina. Kramatorsk je de facto glavni grad regije Donjeck od 2014., nakon što su grad Donjeck zauzeli proruski separatisti.

"Frontovi Liman i Izjum glavna su područja s kojih neprijatelj pokušava prodor kako bi zauzeo teritorije Slavjanska i Kramatorska, koji su (njegovi) ključni ciljevi na sjeveru regije", pojasnio je Kirilenko i naveo da je 340.000 stanovnika ostalo u dijelu regije pod kontrolom Ukrajine, od ukupno 1,67 milijuna stanovnika koliko ih je bilo prije rata.

Jadranska obala postala 'utočište' za odbjegle Ruse

12:50 - Obala Jadranskog mora postala je utočište tisućama Rusa koji bježe od sankcija, vojnog roka ili političkog ugnjetavanja. Popularno odredište je Crna Gora, koja je nekada imala bliske veze s Rusijom, ali one su pogoršane zbog odluke Crne Gore da se pridruži NATO-u. Prema vladinim podacima, Rusi posjeduju čak 19.000 nekretnina u Crnoj Gori, a ruska su ulaganja iznosila više od četvrtine njenog BDP-a u 2019. godini.

Susjedna Srbija također je primila tisuća Rusa nakon početka invazije. Od 24. veljače do 5. svibnja u Srbiji je registrirano oko 480 individualnih poduzetnika i preko 190 tvrtki iz Rusije.

Šef JP Morgana: Rast cijena nafte, plina i pšenice je neizbježan

12:17 - Jamie Dimon, izvršni direktor JP Morgan Chasea, najveće američke investicijske banke, predviđa "ekonomski uragan" koji je posljedica rata u Ukrajini, rastućih inflacijskih pritisaka i povećanja kamatnih stopa američkih federalnih rezervi, javlja CNN. Dimon je izrazio zabrinutost oko rata u Ukrajini i njegovog utjecaja na cijenu nafte. Predviđa da će cijena nafte kad-tad doseći svoj vrhunac od 150 do 175 dolara po barelu te da je utjecaj ovog rata općenito neizbježan na cijene nafte, plina i pšenice.

Rusi preuzeli kontrolu nad većim dijelom Sjeverodonecka

9:09 - Britansko ministarstvo obrane izvijestilo je da je Rusija preuzela kontrolu nad većim dijelom Sjeverodonecka. Glavna cesta prema džepu Sjeverodonecka vjerojatno je ostala pod kontrolom ukrajinskih snaga, ali Rusija i dalje ostvaruje napredak, što im omogućuje velika koncentracija topništva, priopćilo je ministarstvo uz napomenu da to nije prošlo bez gubitaka na ruskoj strani.

SAD planira Ukrajini prodati četiri MQ-1C Gray Eagle drona sposobnih za višestruke duboke udare

9:04 - Bidenova administracija planira prodati Ukrajini četiri MQ-1C Gray Eagle drona koji mogu biti naoružani Hellfire raketama za borbu protiv ruskih snaga, tvrde izvori za Reuters uz npomenu da Kongres još uvijek može blokirati prodaju dronova jer u posljednjem trenutku može doći do preokreta politike. to bi moglo uništiti plan koji Pentagon razmatra već nekoliko tjedana, kažu izvori za Reuters.

Ukrajina protiv Rusije već koristi nekoliko tipova manjih bespilotnih zračnih sustava manjeg dometa, uključujući AeroVironment (AVAV.O) RQ-20 Puma AE, i turski Bayraktar-TB2. Međutim, "Sivi Orao" predstavlja tehnološki skok jer može letjeti 30 ili više sati, ovisno o misiji, može prikupljati ogromne količine podataka i nositi do osam moćnih Hellfire raketa.

Ova prodaja bila bi značajna jer bi prvi put na bojno polje protiv Rusije stavila napredni američki sustav za višekratnu upotrebu, sposoban za višestruke duboke udare. Bidenova administracija u nadolazećim danima namjerava obavijestiti Kongres o potencijalnoj prodaji dronova, nakon čega slijedi i priopćenje za javnost, kažu izvori za Reuters.

Lavrov i Erdogan: Ukrajinski brodovi sa žitom mogu isploviti čim 'Turska očisti ukrajinske luke od mina'

8:40 - Nezavisni Kijev javlja da su ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i turski predsjednik Erdogan suglasni oko deblokiranja ukrajinskih pomorskih luka. Lavrov je izjavio da su dva lidera u telefonskom razgovoru 30. svibnja dogovorili da će ukrajinski teretni brodovi moći isploviti čim Turska očisti ukrajinske luke od mina. Ruska blokada ukrajinskih luka onemogućila je isporuku 22 milijuna tona žita, prijeteći tako izazivanju gladi u zemljama koje su ovisne o ukrajinskim zalihama, javljaju ukrajinski izvori.

Britanija šalje višestruke raketne bacače Ukrajincima: M270 može pogoditi ciljeve udaljene do 80 kilometara

8:25 - Ujedinjeno Kraljevstvo će poslati višestruke raketne sustave u Ukrajinu kako bi pomoglo obrani te zemlje od Rusije, izjavio je u srijedu britanski ministar obrane Ben Wallace. Britanija će poslati lansere M270 koji mogu pogoditi ciljeve udaljene do 80 kilometara, nudeći “značajno povećanje sposobnosti ukrajinskih snaga”, navodi se u priopćenju britanskog ministarstva vanjskih poslova, javlja Telegram.

Taj je potez “blisko koordiniran” s odlukom Sjedinjenih Država da Ukrajini dostave svoj topnički raketni sustav visoke mobilnosti (HIMARS) – varijantu višestrukih raketnih sustava koji će dobiti Ujedinjeno Kraljevstvo, dodaje se u priopćenju. “Velika Britanija stoji uz Ukrajinu i preuzela je vodeću ulogu u opskrbi svojih herojskih postrojbi vitalnim oružjem koje im je potrebno za obranu svoje zemlje”, rekao je Wallace.

Ukrajinske vojnike će obučavati u Britaniji
“Kako se ruska taktika mijenja, tako se mora i naša podrška Ukrajini. Ovi vrlo sposobni raketni sustavi za višestruko lansiranje omogućit će našim ukrajinskim prijateljima da se bolje zaštite od ruske brutalne upotrebe dalekometnog topništva, koje su Putinove snage neselektivno koristile kako bi razorile gradove”, dodao je. Britanska vlada je također rekla da će ukrajinski vojnici biti obučeni kako koristiti lansere u Velikoj Britaniji, kako bi se učinkovitost lansera mogla maksimizirati.

Rusija napreduje u Sjevernodonecku, kritizira pomoć Zapada Ukrajini

8:06 - Ruske snage "djelomično su uspjele" u bitci za Sjevernodoneck, objavio je u srijedu ukrajinski glavni stožer, priznajući da Rusija sada kontrolira istočni dio grada, ali ističući da se žestoke borbe nastavljaju drugdje. Proruski separatisti na tom području tvrde da su već preuzeli kontrolu nad više od 70 posto grada, a Andrej Maročko, predstavnik samoproglašene Luganske Narodne Republike, najavio je da će cijeli grad uskoro biti zauzet. Maročko je rekao da je glavnina ukrajinske vojske napustila grad, a Rusija planira organizirati dostavu humanitarne pomoći za stanovnike zbog katastrofalne situacije u gradu.

Ukrajinska vojska je u srijedu priopćila da je uspješno ponovno zauzela 20-ak sela u regiji Herson na jugu zemlje. Protunapadi su pokrenuti iz grada Dnjipra, priopćila je ukrajinska vojska, dodajući da ukrajinske snage nastavljaju s prodorom prema jugu. Iako se izvješća nisu mogla neovisno provjeriti, posljednjih dana pojavio se niz izvještaja o ukrajinskim snagama koje su se pomicale prema Hersonu, jedinoj regionalnoj prijestolnici koju su do sada zauzele ruske snage.

Image
Foto: Institut za rat

Drugdje u zemlji prometna infrastruktura u zapadnoj Ukrajini navodno je bila meta višestrukih ruskih raketnih napada u srijedu navečer, navodi na Telegramu čelnik regionalne vojne uprave Lavova Maksim Kozicki. Prema izvješćima dvije osobe su ozlijeđene u tim napadima. Ranije u srijedu, dvije osobe u južnom gradu Mikolajivu su navodno ubijene, a dvije su ranjene u ruskom granatiranju.

Veći dio srijede bio je obilježen izvješćima da je Kijev osigurao obećanja o naprednijem naoružanju sa Zapada, što je izazvalo osudu Kremlja, koji je optužio Zapad, a posebno Sjedinjene Države, da potiče napetosti isporukom teškog oružja u Ukrajinu. "Vjerujemo da SAD namjerno i marljivo raspiruje vatru… SAD se pridržava vođenja borbe s Rusijom do posljednjeg Ukrajinca", rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov nakon najava SAD-a i Njemačke o slanju ključnog oružja Ukrajini. Peskov je rekao da Rusija ne vjeruje američkim i ukrajinskim uvjeravanjima da je novi raketni sustav dugog dometa koji ide u Ukrajinu isključivo u obrambene svrhe, dodajući da ruska vojska to smatra izravnom prijetnjom i da će poduzeti odgovarajuće mjere.

Pobjeda u Sjevernodonecku ključna je za Rusiju, jer bi pad privremene prijestolnice Luhanska Moskvi dao kontrolu nad cijelom regijom Donbasa. Ako Rusija zauzme taj grad i manji Lisičansk, držala bi cijeli Luhansk, jednu od dvije provincije u Donbasu na koje Moskva polaže pravo u ime separatista. Zauzimanje cijelog Luhanska ispunilo bi jedan od glavnih ciljeva ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Rusija prekinula dotok prirodnog plina njemačkom Shellu

7:40 - Gazprom je na svom kanalu na aplikaciji Telegram u utorak objavio da je kompanija Shell Energy Europe obavijestila Gazprom kako "ne nemjerava plaćati ugovornu obvezu za isporuku plina u rubljama". "Do kraja 31. ožujka (roka za plaćanje definiranog ugovorom), Gazprom Export nije zaprimio uplatu od Shell Energy Europe Limited za isporuku plina u travnju", napisala je ruska kompanija. "Gazprom Export obavijestio je Shell o obustavi plina od 1. lipnja - sve dok uplata ne bude izvršena u rubljama, stoji dalje u objavi.

Shell je pak izjavio za Insider da "nije pristao na uvjete plaćanja koje je postavio Gazprom". Energetski gigant također nije otvorio poseban račun za plaćanje plina u rubljama. "Nastavit ćemo ospkrbljivati svoje kupce u Europi kroz različite izvore opskrbe plinom", navodi Shell u svojoj izjavi. Njemačko ministarstvo gospodarstva još nije komentiralo obustavu plina Shellu, ali je glasnogovornik njemačke vlade u utorak izjavio za CNN da "pažljivo promatraju situaciju".

Gazprom njemačkom Shellu godišnje isporučuje 1200 milijuna kubičnih metara plina godišnje, što je tek 1.3 posto njemačkih godišnjih potreba. Njemačka ekonomija vrlo je ovisna o ruskom plinu, koji čini 40 posto uvoza plina u 2022.

Putinov recept za katastrofu

7.25 - Ruska vojska, potučena i demoralizirana nakon tromjesečnog rata, čini iste pogreške u svojoj kampanji zauzimanja istočne Ukrajine zbog kojih je odustala od nastojanja da zauzme cijelu zemlju, kažu visoki američki dužnosnici za New York Times. Jedan dužnosnik Pentagona rekao je da je ruska vojska iscrpljena i da je ukupna borbena snaga vojske smanjena za oko 20 posto. A otkako je počeo rat, Rusija je izgubila 1000 tenkova, rekao je prošli tjedan visoki dužnosnik Pentagona.

Ruska vojska slijedi metodu sovjetskog stila u kojoj vojnici na dnu nisu ovlašteni ukazati na nedostatke u strategiji koji bi trebali biti očiti, piše New York Times. Ukrajinci, nakon sedam godina obuke zajedno s vojnicima iz Sjedinjenih Država i drugih zemalja NATO-a, slijede zapadnjačku metodu i pokazali su se posebno agilnim u prilagodbi okolnostima, rekli su američki vojni dužnosnici.

Dvotjedna pauza u borbama nakon što je ruska vojska odustala od Kijeva nije bila dovoljna da Putin preokrene situaciju, rekao je general Breedlove. Nakon što je obnovila napad na Donbas, Rusija je baražom topništva gađala gradove i sela. No, vojnici to nisu pratili nikakvom vrstom kontinuirane invazije, koja je neophodna ako žele zadržati teritorij koji sravnjavaju, kažu vojni dužnosnici. Evelyn Farkas, bivša visoka dužnosnica Pentagona za Ukrajinu i Rusiju u Obaminoj administraciji, rekla je da je Putin još uvijek previše uključen u borbu.

“Stalno čujemo izvještaje o tome da se Putin sve više angažirao”, rekla je Farkas, koja je sada izvršna direktorica McCain instituta. “Znamo da ako imate predsjednike koji se miješaju u operativne vojne odluke, to je recept za katastrofu”, zaključila je.

Image
Foto: Profimedia

Rat u Ukrajini

Lavrov: To je izravna provokacija

7.10 - Ruski ministar vanjskih poslova optužio je Ukrajinu da svojim zahtjevima za snažnijim oružjem provocira daljnje uplitanje Zapada u vojnu akciju Rusije.

Sergej Lavrov, nakon što je SAD objavio da Ukrajini namjerava poslati napredni raketni sustav, sugerirao je da se time stvara rizik da se u sukob uključi treća strana.

“Stvari koje režim u Kijevu zahtijeva od svojih zapadnih pokrovitelja prvo prekoračuju sve granice pristojnosti i diplomatskih odnosa i, drugo, izravna su provokacija s ciljem uvlačenja Zapada u borbu”, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare u Saudijskoj Arabiji, prenosi BBC.

Danci na referendumu odlučili da se pridružuju europskoj obrani

7.00 - Tri mjeseca nakon ruske invazije na Ukrajinu velika većina Danaca, gotovo 67 posto, glasala je u srijedu za sudjelovanje u obrambenoj politici Europske unije, pokazuju gotovo potpuni rezultati referenduma održanog u srijedu, prenosi agencija France Presse. Pozitivan ishod danskog referenduma događa se nakon zahtjeva Finske i Švedske za članstvo u NATO-u, pošto je rat u Ukrajini potaknuo nekoliko europskih zemalja na promjenu obrambene politike.

"Danska je večeras poslala važnu poruku našim saveznicima u Europi i u NATO-u i (predsjedniku Vladimiru) Putinu. Pokazali smo da, kad Putin napadne slobodnu zemlju i zaprijeti europskoj stabilnosti, mi, ostale zemlje se ujedinjujemo", rekla je premijerka Mette Frederiksen.

"Postojala je Europa do 24. veljače, prije ruske invazije i postoji Europa nakon nje", rekla je.

Oporba je spremno reagirala. Čelnik konzervativne oporbene stranke Soren Pape rekao je u parlamentu nakon objavljivanja izlaznih anketa: "Sve govori da su Danci danas nakon trideset godina odlučili da trebamo ukinuti naše izuzeće u vezi s obranom i da trebamo čvršće surađivati s Europom". Čelnici Europske unije Ursula von der Leyen i Charles Michel izrazili su u srijedu zadovoljstvo "povijesnim" ishodom danskog referenduma o pridruživanju obrani EU-a, nakon prebrojavanja 99 posto listića.

"Pozdravljam snažnu poruku o sudjelovanju u našoj zajedničkoj sigurnosti koju je poslao danski narod", objavila je na Twitteru predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, "uvjerena da će Danska i EU izvući korist iz te odluke". "Danski narod je donio povijesnu odluku", izrazio je zadovoljstvo predsjednik Europskog vijeća Charles Michel. Danska, članica EU-a od 1973., jedina je zemlja europskog bloka koja nije sudjelovala u njegovoj obrambenoj i sigurnosnoj politici. Referendum je označio prvi uspjeh vlade da ukine niz izuzeća izglasanih na referendumu o Ugovoru iz Maastricha održanom 1993. Danska je nakon toga bila izvan eurozone - članstvo je odbijeno na referendumu 2000. - ali i izvan europske politike unutarnjih poslova i pravosuđa - ponovno odbijene na referendumu 2015. - te obrane. Zbog ovog potonjeg izuzeća ta skandinavska zemlja - među osnivačima NATO-a - nije mogla sudjelovati ni u jednoj vojnoj misiji EU-a.

Merkel: Barbarski rat i agresija Rusije

Jučer - Bivša njemačka kancelarka Angela Merkel obratila se javnosti prvi put u šest mjeseci i ruski napad na Ukrajinu nazvala kršenjem međunarodnog prava i "dubinskom prijelomnicom" u povijesti Europe nakon Drugog svjetskog rata.

“Moja solidarnost s Ukrajinom koja je napadnuta i na koju je Rusija izvršila invaziju i potpora njezinom pravu na samoobranu”, rekla je Merkel u srijedu navečer.

Merkel je rekla da podupire napore koje su poduzeli sadašnja njemačka vlada, Europska unija, Sjedinjene Države, NATO, G7 i UN kako bi osigurali da se zaustavi “barbarski rat i agresija Rusije”. Istaknula je da će posljedice rata biti dalekosežne, posebno za Ukrajinu, ali i za cijeli kontinent.

Osvrnula se na zvjerstva nad civilima, spomenuvši Buču, mjesto blizu Kijeva, u kojem su pronađene stotine ubijenih civila. Tračkom nade u toj “beskrajnoj žalosti” Merkel je nazvala golemu potporu koju Ukrajincima pružaju susjedne zemlje, navodeći Poljsku i Moldaviju kao primjer. “Nikada ne bismo smjeli uzimati mir i slobodu zdravo za gotovo”, naglasila je.

Mađarska ponovno blokira šesti paket sankcija EU-a Rusiji

Jučer - Mađarska je u srijedu na sastanku veleposlanika država članica pri EU-u ponovno blokirala šesti paket sankcija protiv Rusije, zatraživši da se s popisa sankcioniranih osoba skine čelnik ruske pravoslavne crkve, patrijarh Kiril, jedan od glavnih podržavatelja agresije na Ukrajinu.

Tim zahtjevom Mađarska je blokirala usvajanje šestog paketa sankcija koji uključuje embargo na uvoz ruske nafte koja se doprema brodovima, nakon što je o tome postignut politički dogovor na razini šefova država ili vlada.

Da bi taj dogovor postao zakon trebali su ga odobriti veleposlanici ili ministri država članica.

Kako se doznaje iz diplomatskih izvora, u tijeku su konzultacije s Budimpeštom kako bi se uklonila blokada.

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo