Tablete folne kiseline, ”folnak”, od pet miligrama, sa rokom upotrebe do septembra 2014. godine, proizvođača ”M. D. Nini d.o.o” Niš, koje su po nalogu Ministarstva zdravlja 22. februara privremeno povučene iz prometa, falsifikovane su.
To su potvrdila ispitivanja u Agenciji za lekove i medicinska sredstva. Prema onome što je dosad utvrđeno, falsifikovan je, međutim, samo uzorak koji je na vanrednu analizu predat po prijavi pacijenta, dok su uzorci uzeti iz prometa, od distributera - ispravni.
Lažne tablete ”folnaka” - folne kiseline koja se uglavnom daje trudnicama, nisu žute i ravne, kao originalni lek, već su narandžaste i blago ispupčene.
Iako Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da je oko 10 odsto lekova u prometu - lažno, na našem tržištu ih nema mnogo ili se bar retko otkrivaju.
Falsifikovani su bili 2005. godine ”tetraglobulin” injekcije proizvođača ”Paster Merijeuk Konaht”, dve godine kasnije ”Aventis Beringov” ”tetagam”, a 2009. i 2010. godine ”Lilijev” lek ”cijalis” za potenciju.
- Kod nas su, srećom, falsifikati retki, iako je globalno gledano svaki 10. lek u regularnom prometu, a čak svaki drugi koji se prodaje putem oglasa i interneta, plagijat - kaže Pavle Zelić iz ALIMS-a.
- Falsifikovanje lekova je kriminal, i oni koji se time bave uvek nađu način da takve lekove ubace u promet. Radi sigurnosti, građani treba da izbegavaju bilo kakvu kupovinu lekova van apoteka. Jer lažni lekovi, u najboljem slučaju, nisu efikasni, a u najgorem mogu ozbiljno da ugroze zdravlje.- dodaje on.
U razvijenim zemljama najčešće se falsifikuju tablete za potenciju i hormonski preparati, a u nerazvijenim lekovi protiv malarije, HIV, antibiotici. Prema podacima SZO, godišnje u svetu zbog falsifikovanih lekova protiv malarije umre 100.000 ljudi.