Sumoran Božić u Betlehemu

Pucnjava je odjekivala na Zapadnoj obali i u pojasu Gaze tijekom noći s nedjelje na ponedjeljak, sve dok nije svanuo kišovit Božić u Betlehemu,

25.12.2000.
20:20
VOYO logo

Već uobičajena rutinska razmjena vatre između Palestinaca i izraelskih vojnika trajala je cijelu noć.

Međutim, prvi put otkad je izbio novi val sukoba u rujnu poduzeti su ozbiljni napori za obnovu mirovnih pregovora, koji su u zastoju otkad dvije strane nisu uspjele postići sporazum na summitu u Camp Davidu u srpnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izraelski i palestinski pregovarači doputovali su u regiju u nedjelju kasno navečer kako bi izvijestili premijera Ehuda Baraka i predsjednika Jasera Arafata o petodnevnim razgovorima u Washingtonu i mirovnim prijedlozima američkog predsjednika Billa Clintona.

Dvije strane trebaju reći Clintonu do srijede smatraju li njegove prijedloge prihvatljivim okvirom za nastavak razgovora o najtežim pitanjima, uključujući status Jeruzalema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Clinton traži znatne ustupke

Jedan je politički izvor izjavio u ponedjeljak, kako prenosi Reuters, da Clintonovi prijedlozi uključuju ustupke Izraela u više područja arapskog istočnog Jeruzalema, tako da bi Izrael zadržao suverenost samo nad Židovskom četvrti i dijelom Armenske četvrti u Starom gradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isti izvor navodi da će Palestinci dobiti suverenost nad Brdom Hrama i da je Clinton predložio da Izrael preda Palestincima 95 posto Zapadne obale i pojasa Gaze, područja koja je okupirao u bliskoistočnom ratu 1967.

Židovska naselja na Zapadnoj obali i u Gazi prema tim prijedlozima bila bi pripojena Izraelu, a židovska bi država zauzvrat dala Palestincima nešto teritorija u pustinji Negev.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema istom izvoru, Palestinci bi trebali napraviti ustupke po pitanju prava izbjeglica da se vrate kućama koje su napustili ili otkuda su bili prisiljeni otići 1948. kada je uspostavljena država Izrael.

Veći broj izbjeglica dobio bi dozvolu za povratak u novouspostavljenu palestinsku državu, dok bi nekolicina bila puštena u Izrael iz humanitarnih razloga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako takav sporazum bude postignut, desetljećima dug sukob bit će proglašen završenim i Palestinci će morati prestati postavljati zahtjeve kada bude dovršena njegova provedba tijekom perioda od nekoliko godina, navodi isti izvor. Svi su prijedlozi otvoreni za pregovore, rekao je izvor, a prenio Reuters.

Kompromisni prijedlozi američkog predsjednika Billa Clintona ne ukidaju "prepreke miru", rekao je u ponedjeljak u Gazi palestinski predsjednik Jaser Arafat nakon povratka iz Kaira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Još puno prepreka" stoji pred mirom između Palestinaca i Izraelaca, rekao je Arafat novinarima odgovarajući na pitanja o američkim prijedlozima.

Arafat je istaknuo da bi Palestinci, prije nego daju svoj pristanak, trebali "pomno preispitati" Clintonove prijedloge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sumoran Božić u Betlehemu

Nad mjesto u kojem se rodio Isus nadvila se na sam Božić turobnost, jer su zbog tromjesečnih sukoba Izraelaca i Palestinaca i izraelske blokade, Betlehem ove godine posjetili tek malobrojni hodočasnici i turisti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na glavnom betlehemskom trgu skupio se neznatan broj ljudi, palestinskih policajaca, novinara i turista.

Gradonačelnica Betlehema Hanna Nasser je rekla da je na Badnjak i Božić u grad ušlo tek 400 hodočasnika, dok je prethodnu godinu, kada su narasla očekivanja glede bliskoistočnog mirovnog sporazuma, taj grad preplavilo oko 10.000 ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na polnoćki u crkvi Svete Katarine, jeruzalemski biskup Mišel Sabbah žalosno je priopćio da je poruka mira, koju je papa Ivan Pavao II uputio tijekom svog hodoćašca u Svetoj zemlji, naišla na gluhe uši.

- Bez obzira jesmo ili u ratu, ili živimo s intifadom, bez obzira jesu li naše kuće uništene, naša braća ranjena ili ubijena, Bog želi da upravo ovdje budimo kršćani - rekao je Sabbah u propovijedi. Božićna drvca u Betlehemu nisu bila tradicionalno ukrašena, već na njihovim granama vise slike ubijenih Palestinaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Paljba iz strojnica i dalje odjekuje izduž linije koja dijeli većinski kršćansko mjesto Beit Jala u predgrađu Betlehema i židovsko naselje Gilo pokraj Jeruzalema.

FNC17
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo