slučaj ina-mol /

Suđenje Zsoltu Hernadiju počinje 12. veljače!

Image
Foto: RTL

Na posljednjem ročištu u studenom Uskok je iznio niz dokaznih prijedloga pa je obrana tražila dodatno vrijeme kako bi se o njima mogla očitovati. U Hernadijevo ime na sud su u ponedjeljak došli njegovi odvjetnici Goran Mikuličić i Laura Valković.

8.12.2014.
10:50
RTL
VOYO logo

ZAGREB - Na zagrebačkom Županijskom sudu nastavljeno je pripremno ročište na kojem je, među ostalim, određen datum početka suđenja u odsutnosti predsjedniku uprave Mola ZsoltuHernadiju. Sudskom odlukom određeno je kako će suđenje početi 12. veljače 2015. godine.

O ovom slučaju se u Istri, na sastanku policijskih načelnika i županijskih državnih odvjetnika, očitovao glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan. Na konstataciju da USKOK tvrdi kako mađarska oslobađajuća presuda ne bi trebala utjecati na hrvatski postupak protiv Hernadija, Cvitan je odgovorio:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne tvrdi USKOK, tvrdi sud. Sud je potvrdio optužnicu protiv Hernadija, postupak ide svojim tijekom, činjenica da se ovakva presuda koja je donesena činjenično ne podudara s optužnicom USKOK-a. Činjenica je da se njega tu tereti da je dao mito bivšem premijeru kako bi mu prepustio upravljačka prava u INA-i, a onaj postupak blage veze s tim nema. Mi smo čvrstog stava da ta dva postupka nisu vezana, ovaj postupak će ići dalje i takvu odluku suda očekujem".

Je li to pritisak mađarskih pravosudnih vlasti?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Da!", zaključio je Cvitan.

Podsjetimo, na posljednjem ročištu u studenom USKOK je iznio niz dokaznih prijedloga pa je obrana tražila dodatno vrijeme kako bi se o njima mogla očitovati. U Hernadijevo ime na sud su u ponedjeljak došli njegovi odvjetnici GoranMikuličić i LauraValković.

Pripremno ročište je zakazano nakon što je Vrhovni sud potvrdio raniju odluku Županijskog suda koji je u lipnju odlučio da će se Hernadiju suditi u odsutnosti zbog optužbi da je podmitio bivšeg premijera i predsjednika HDZ-a IvuSanadera koji mu je zauzvrat navodno prepustio upravljačka prava u Ini.

Uskok tvrdi da je šef Mola tijekom 2008. i 2009. Sanadera podmitio s deset milijuna eura kako bi u mađarsku korist izmijenio međudionički ugovor u Ini. Istragu protiv Hernadija Uskok je prekinuo u prosincu 2012. i ponovno je pokrenuo nakon ulaska Hrvatske u EU. Uz ponovno pokretanje istrage, Uskok je za Hernadija zatražio i istražni zatvor nakon što mu je Mađarska odbila uručiti poziv za ispitivanje u Hrvatskoj, a ranije ga nije željela sama ispitati pravdajući se zaštitom nacionalnih interesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sanader je zbog primanja mita od Hernadija, ali i ratnog profiterstva u slučaju Hypo, isprva osuđen na deset godina zatvora, no Vrhovni sud kaznu mu je u lipnju smanjio na osam i pol godina.

Isti dan kada je Vrhovni sud počeo razmatrati taj slučaj (31. ožujka) Uskok je podigao optužnicu protiv Hernadija, što je Sanaderova obrana protumačila kao pritisak na sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krajem svibnja mađarski sud odbacio je privatnu tužbu protiv Hernadija za prijevaru i pronevjeru koju je podigla njegova bivša suradnica, tvrdeći da dioničare nije obavijestio o istrazi koja se protiv njega u Hrvatskoj vodi zbog korupcije, što je utjecalo na cijenu dionica.

Početkom prosinca, kada je mađarska oslobađajuća presuda postala pravomoćna, Uskok je ustvrdio da ona ne bi trebala utjecati na nastavak kaznenog postupka koji se protiv njega vodi u Hrvatskoj, dok njegovi branitelji drže kako bi se moglo otvoriti pitanje je li riječ o presuđenoj stvari.

Mikuličić je danas ponovio kako mađarska odluka može utjecati na hrvatski postupak, no hoće li se to dogoditi, tek treba vidjeti. Kazao je da je ustaljeni pravni princip da se dva puta ne može suditi za isto kazneno djelo. Dodao je da ne može komentirati Uskokove tvrdnje da oslobađajuća presuda Hernadiju ne može dovesti do primjene "presuđene stvari" jer mađarsku presudu još nije vidio. "Trebamo vidjeti o čemu se radi i onda ćemo izaći s adekvatnim prijedlozima", kazao je Mikuličić.

LauraValković je kazala da je obrana od Uskoka tražila i da se očituje o procesnom položaju RobertaJežića, koji je bio krunski svjedok protiv Sanadera, a predložen je i kao svjedok u ovom postupku. "To znači da smo zatražili da sud od državnog odvjetništva zatraži pojašnjenje ima li Ježić procesni imunitet ili ne, a sve kako bi mogli provjeriti njegovu vjerodostojnost tijekom rasprave", kazala je odvjetnica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ježić je na suđenju Sanaderu ustvrdio da je dio navodnog Molovog mita, odnosno pet milijuna eura, Sanaderu isplaćeno preko njegovih švicarskih tvrtki.

FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike