Iako je ova optužnica podignuta prije točno godinu dana do danas nije postala pravomoćna, niti je zakazan sudski proces u kojem bi se njezini navodi trebali početi rasplitati. Naime, obrana je prošli tjedan zatražila da se iz sudskog spisa kao nezakonit izdvoji iskaz Drage Tadića, osječkog poduzetnika koji je teretio Zdravka Livakovića, bivšeg državnog tajnika u Ministarstvu prometa za primanje milijun kuna mita. Nakon što je to rekao u svom iskazu u USKOK-u Tadić je dobio tzv. oprosnicu, odnosno izjavu državnog odvjetnika da ga neće u tom slučaju teretiti za davanje mita. Obrana je stava da Tadić oprosnicu nije mogao dobiti jer se za kazneno djelo davanja mita može izreći kazna veća od deset godina, a zakon brani da se kazneni progon ne poduzima u takvim slučajevima.
Sudska odbijenica
Međutim, vijeće Županijskog suda u Zagrebu na čelu sa sutkinjom Tanjom Pavelin Borzić nije prihvatilo argumentaciju obrane, te je danas objavilo odluku kojom odbija Tadićev iskaz izdvojiti iz spisa.
No, odvjetnici okrivljenika na tu odluku suda imaju pravo žalbe, pa će cijeli slučaj ponovno završiti na Vrhovnom sudu RH koji će odlučivati o tim žalbama.
Uz Kalmetu i Livakovića USKOK je optužnicu podigao i protiv bivšeg državnog tajnika Milivoja Mikulića koji je također bio u upravi HAC-a, bivšeg financijskog direktora HAC-a Josipa Sapunara, koji je Livakovića i Mikulića prokazao kao osobe kojima je nosio novac što su ga HAC-ovi podizvođači uplaćivali na austrijski račun češke tvrtke Remorker International Igora Premilovca.
U optužnici se spominju i bivši čelnik HAC-a i Hrvatskih cesta (HC) Stjepko Boban, čelnici građevinskih tvrtki Damir Kezele, Ivan Berket, Miroslav Bunić i Petar Pečin te ljudi iz HAC-a i HC-a Jurica Prskalo, Mario Lovrinčević i Sandro Vukelić. Malverzacije što su im stavljene na teret steške su oko 21 milijuna kuna.