SlavicaLukić mora platiti 26.000 kuna, odnosno 80 svojih dnevnih dohodaka, jer je iznijela istinu. Ta istina osramotila je tvrtku Medikol.
"Koliko god je neugodno biti netko tko je u javnosti osuđen, smatram da moramo govoriti i vikati u javnosti da damo do znanja da nas takva presuda neće zaustaviti", poručuje novinarka Slavica Lukić.
U obrazloženju presude i kazne stoji da: "... Nema razloga da ona već duže vrijeme piše, po mišljenju suda, negativno o privatnom tužitelju. Samo se ovakvom kaznom može osigurati da okrivljena shvati nedopustivost ovakvog ponašanja..."
Ministar pravosuđa opravdava se da je sporni zakon donijela prošla garnitura.
"Ako se pokaže da su efekti zakona takvi da guše pravo na informiranje, vama slobodu rada i tako dalje, naravno da ćemo ga promjeniti", kaže Miljenić.
Ministrica kulture puno je oštrija.
"Najoštrije osuđujem pritisak na novinarku Slavicu Lukić, a u vidu nepravomoćne presude koja joj je izrečena zato jer je razotkrila 'outsourcing' javnog novca. Sramotnu odredbu Kaznenog zakona o kaznenom djelu 'sramoćenja' treba pod hitno mijenjati", stoji u priopćenju iz Ministarstva kulture.
Na presudu ćemo se žaliti i ona će sigurno pasti jer je zakon donesen zbog zaštite privatnosti, a ne ovakvih presuda - uvjerena je odvjetnica kažnjene novinarke.
Afera Medikol buknula je kad se otkrilo da je ta poliklinika od HZZO-a dobila pola milijarde kuna i zbog tog novca je imala monopol u pružanju PET/CT pretrage. Odvjetnica Medikola poručuje, tužili smo novinarku jer nas je nazvala nestabilnom tvrtkom.
"Medikol je smatrao da je ta tvrdnja sramotna jer vrijeđa ugled i čast i dobar glas poliklinike", objašnjava odvjetnica Medikola LanaMarincel.
Na pitanje smatraju li u Medikolu da je nakon ovakve presude njihov dobar glas sačuvan - nismo dobili odgovor.