NEOBIČNI OBLICI ŽIVOTA: Nekoliko spektakularnih i rijetkih stvorenja otkriveno u najdubljim brazdama oceana
Poziv kita usana
Nova studija tvrdi kako 3.5 sekundi duga snimka koju je zabilježila autonomna ronilica duboko u Marijaninoj brazdi dolazi od nove vrste poziva kita usana koji još nitko prije nije čuo, i još nije jasno što točno znači.
"Jako je karakterističan, sa svim tim ludim dijelovima", kaže jedna članica istraživačkog tima, Sharon Nieukirk s Državnog sveučilišta u Oregonu.
"Niskofrekventni dio sa stenjanjem tipičan je za kitove usane, i upravo je ovaj unjkav zvuk ono što ga čini jedinstvenim. Nismo otkrili puno novih zovova tih kitova."
Dolje možete čuti snimku, na kojoj se nalazi pet različitih zvukova, od metalnh do bioloških, a koja je nazvana Zapadnopacifičko biounjkanje:
Snimljeni zvukovi pokrivaju frekvencije od niskih 38 hertza pa sve do 8.000 Hz. Ljudi mogu čuti između 20 i 20.000 Hz.
"Zvukovi koje smo snimili se sliče ni na jedan poznati antropogeni izvor, poput zvukova koje proizvode brodovi ili seizmički zračni topovi", izjavio je tim.
"Ne podsjećaju ni na geofizičke izvore poput zvukova vrlo niske frekvencije koje stvaraju potresi ili led, kao niti na zvukove koje stvaraju vjetar ili kiša... Naša je hipoteza da ovi kompleksni zvukovi dolaze iz biološkog izvora."
Isti je zvuk snimljen više puta od jeseni 2014. do proljeća 2015. u Marijanskoj brazdi.
Iako se radi o jednistvenim zvukovima, najbliži su im oni iz podjednako bizarne snimke iz 2001. nastale blizu australskog Velikog koraljnog grebena:
Poznata i kao 'Star wars' poziv kljunastog kita, ta snimka zvuči podjednako vanzemaljski kao i ova nova, i znanstvenici kažu da, na temelju sličnosti frekvencije i strukture, i Zapadnopacifičko biounjkanje najvjerojatnije potječe od iste životinje.
No misterija nije još gotova, jer su pozivi kitova usana najčešće povezani s parenjem, što znači da se uglavnom čuju tijekom zime, dok se Zapadnopacifičko biounjkanje čuje cijele godine.
"Ako se radi o pozivu na parenje, zašto ga čujemo tijekom cijele godine? To je prava nepoznanica", kaže Nieukirk.