BENGHAZI - Ukupan broj smrtno stradalih u četiri dana nasilja sa žarištem u libijskom gradu Benagziju premašio je stotinu, priopćila je u nedjelju organizacija Human Rights Watch.
Prosvjedi su se proširili i na Perzijski zaljev što je natjeralo bahreinske vladare da počnu pregovore s oporbom.
Prosvjednici u Libiji sudjelovali su na pogrebima žrtava nasilja iz prethodnih dana kada su libijske snage zapucale na njih.
Britanski list Independent javlja kako bi ukupan broj žrtava u Bengaziju mogao porasti i do 200.
Libijski režim ne dopušta stranim novinarima ulazak u Libiju, a domaćim izvjestiteljima brani putovanje u podrčju Bengazija. Svjedoci tvrde da se na prosvjednike puca iz snajpera i strojnica te da ih se čak gađa i granatama.
Pedesetak uglednih libijskih muslimanskih čelnika pozvalo je u nedjelju snage sigurnosti da prestanu ubijati civile.
"Ovo je hitan poziv vjerskih uglednika, intelektualaca i plemenskih vođa iz Tripolija, Bani Valida, Zintana, Msalate, Misrate i ostalih gradova i sela sa zapada. Pozivamo svakog muslimana da shvati da je Prorok zabranio ubijanje nevina čovjeka.. Ne ubijate svoju braću i sestre, prestanite masakr odmah!", navodi se u pozivu.
Navodno su se prosvjedi protiv libijskog čelnika Moamera Gadafija proširili i na Nalutu. Ipak, Gadafija i dalje podržavaju u velikom dijelu zemlje.
Libijska vlada nije objavila nikakve podatke o žrtvama, niti se na bilo koji način oglasila oko prosvjeda.
U Bahreinu su prosvjednici ponovo zauzeli trg u Manami i tako proveli noć. U nedjelju bi trebali početi pregovori između oporbe i bahreinskih vladara.
"Sve političke stranke u zemlji zaslužuju imati glas za pregovaračkim stolom", rekao je princ prestolonasljednik Salman.
Vojska i policija povukle su se s bahreinskih ulica što je bio prvi uvjet oporbe za početak pregovora.
Prosvjedi se nastavljaju i u Jemenu, Kuvajtu, Alžiru i Džibutiju, a najavljen je i prosvjed za demokratkske reforme u Maroku.