Država će provjeravati sama sebe, a Linićevi nadzornici zato kreću u novu akciju. Počinje velika provjera drže li se državne tvrtke rokova plaćanja od 60 dana.
"Moramo ići izvršiti nadzor tvrtki u većinskom državnom vlasništvu. Isto u svim ministarstvima u agencijama u javnim ustanovama. Znači sve ono što država kontrolira kroz vlasništvo", izjasnio se Branko Šegon, pomoćnik ministra financija.
Država je donedavno bila jedan od glavnih kreatora neplaćanja. Vlada se hvali da je ukupnu nelikvidnost kroz zakonsko uvođenje reda smanjila s 44 milijarde u 2011 na 34,7 mlrd. krajem rujna ove godine. No, stručnjaci upozoravaju da je nelikvidnost i dalje problem u dijelu gospodarstva.
"Radi se o velikim iznosima koji ne samo da pogađaju jedno poduzeće, nego pogađaju čitav lanac međusobno povezanih poduzeća i na taj način se praktično širi spirala nelikvidnosti", rekla je Marijana Ivanov s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.
Bit će zanimljivo vidjeti što će pokazati Linićev nadzor u zdravstvu, koje debelo kasni s rokovima plaćanja. Šegon kaže da se i od njih očekuje da račune rješavaju u roku od 60 dana jer su im u sustav upumpali 3 milijarde kuna.
"Mi moramo provoditi zakon, nas ne interesira. Oni su dobili dovoljno sredstava da mogu izvršavati svoje obveze. Isto tako i druga društva željeznice i CA itd.", dodao je Šegon.
Problema s nelikvidnošću i dalje ima i privatni sektor. Podaci pokazaju da je 26 trgovačkih lanaca krajem ljeta imalo više od 919 milijuna kuna neplaćenih dospjelih obveza, koje su prešle rok plaćanja od 60 dana.