izborni predmet / Što biste rekli kada bi vaši đaci u školi mogli učiti kineski?

Image
Foto: PHOTOS.COM

Slovenski osnovci i gimnazijalci od iduće će školske godine moći učiti kineski jezik kao fakultativni izborni predmet. Hrvatska zasad ni ne razmatra uvođenje ovakvih dodatnih sadržaja u škole.

24.7.2012.
11:51
PHOTOS.COM
VOYO logo

Zakonske izmjene koje omogućavaju uvođenje kineskog jezika u tri završna razreda osnovne škole i svim razredima gimnazije već su objavljene u službenom listu, a vijeće za opće obrazovanje ministarstva školstva krajem ove godine razmatrat će i potrebne nastavne planove pa bi mladi Slovenci od školske godine 2013.-2014. mogli učiti jezik koji kao materinji upotrebljava 3 milijarde ljudi, a u školama ga diljem svijeta uči još oko 40 milijuna, piše u utorak ljubljanski dnevni list Dnevnik.

"Brzina učenja kineskog jezika vrlo je ovisna o motivaciji i individualnim sposobnostima, a dvije godine dovoljne su da se učenici osposobe za osnovno sporazumijevanje", izjavio je za Dnevnik dr. Mitja Saje, profesor sinologije na Filozofskom fakultetu u Ljubljani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nastavu kineskog jezika izvodit će 150 sinologa koji su diplomirali na tom fakultetu, a očekuje se i pomoć kineskog Konfucijskog instituta, čiji stručnjaci zbog interesa već više godina održavaju tečajeve tog jezika u Ljubljani i nekim drugim mjestima.

"Naravno, kineski je potpuno različit od indoeuropskih jezika, ali ga uz dobre pedagoške metode nije teško naučiti. U usporedbi s europskim jezicima kineska gramatika vrlo je jednostavna za učenje i sporazumijevanje. Kineski je logički strukturiran jezik, a njegovo učenje posebno blisko ljudima sa smislom za matematiku i sistematiku", rekao je Saje u razgovoru za list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je dodao, najveći problem je naučiti kineskih 10.000 piktograma i pisanje, ali je moguće skoro u cijelosti izražavati se već i sa 4.000, dok se prilično komplicirani fonetski sustav s različitim naglascima može naučiti u mjesec-dva intenzivnog rada.

Nova slovenska vlada ne namjerava uložiti posebna sredstva u popularizaciju kineskog jezika, ali je zanimanje među roditeljima i školarcima već prilično veliko jer se računa da će kroz 15-ak godina Kina biti vodeća gospodarska sila u svijetu pa će poznavanje tog jezika barem na kolokvijalnoj razini biti prednost u traženju zaposlenja, piše list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz to, kako navodi list, učenje kineskog stimulira i Europska unija, kineski je nakon španjolskog jezik koji kao nematerinji uči najviše ljudi u SAD-u, u Rusiji ga uče u većini škola, a isto je nedavno najavila i švedska vlada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo