Do kraja ovoga mjeseca Vlada mora Bruxsellesu poslati nacionalni program reformi, među kojima je i ona javne uprave. Što ona konkretno donosi javnim službenicima "U mreži prvog" HRT-a otkrili su ministar uprave Lovro Kuščević i predsjednik sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Boris Pleša.
Kuščević je pritom kazao kako Zakon o plaćama, koji je u posljednje vrijeme došao u fokus javnosti, izrađuje Ministarstvo rada te da je ostalo još nekoliko članaka za dovršiti. "Ide na tri glavna cilja - podizanje učinkovitosti, desentalizaciju i digitalizaciju", otkrio je.
Pleša je, pak, upozorio kako je uloga Zakona o plaćama u državnoj službi predimenzionirana jer on neće riješiti pitanje politizacije javne uprave. Naglasio je kako je dobro što će oni koji dobro rade biti nagrađeni, no također i da treba biti oprezan kod procesa ocjenjivanja rada javnih službenika jer se bez obzira na sve neće moći izbjeći subjektivnost nadređenih.
Četiri kriterija
"Ministarstvo uprave radi na dvije važne uredbe: Uredba o nazivima i klasifikaciji radnih mjesta i Uredba o sustavu ocjenjivanja. Svaki službenik mora biti smješten u platni razred na način da mu se plaća ne smanjuje, a kasnije bi njegovo napredovanje ovisilo o njegovom radu", kazao je Kuščević otkrivši kako će među kriterijima za ocjenu rada biti ocjena nadređenog, mjerljivi razultati rada, korisnici usluga i ocjena kolege u radnoj sredini. Također je naglasio kako se nada da će napraviti dobar sustav koji će nagrditi radnika, a sankcionirati neradnika s tim da više ocjene neće ovisiti samo o čelniku koji radnika može ocijeniti i prema osobnim odnosima ili sličnom.
Boris Pleša kazao je kako po današnjem zakonu dobra ocijena donosi dva dana godišnjeg odmora. Kod ocijenjivanja će se sada uzeti u obzir napredovanje prema učinkovitosti i stažu, a veliku će odgovornost imati nadređeni. Pleša smatra kako bi se trebalo ocjenjivati i njih. Također je kazao kako se subjektivni pristupi u cijelom procesu neće moći izbjeći
Kad je riječ o lokalnoj samoupravi, Kuščević je kazao kako ih treba jačati te im nekek poslove prepustiti i preraspodijeliti. "Njima treba dati ovlasti da rade. Ako netko ne bude sposoban obavljati određenu djelatnost, onda treba razmisliti o predustroju", dodao je. Za njega je decentralizacija osnovni proces u reformi javne uprave.