Gore navedenu telefonsku funkciju koja se nalazi na većini smartphonea opisali smo tako detaljno jer se nakon novog istraživanja o korištenju telefona postavlja pitanje: kad ste posljednji put nazvali nekoga preko smartphonea?
Europski telekomunikacijski gigant O2 objavio je studiju koja pokazuje da vlasnici smartphonea telefonsku aplikaciju, odnosno aplikaciju za pozivanje koriste mnogo rjeđe nego druge aplikacije. Telefon je tek na petom mjestu najčešće korištenih aplikacija.
Što se tiče kategorije korištenja smartphonea s obzirom na utrošak minuta po danu, telefonski pozivi zaostaju za pretraživanjem interneta, komunikacijom na društvenim mrežama, igranjem igara i slušanjem glazbe, pa ne čudi da se jedan od autora studije zapitao nije li vrijeme da se izbaci phone iz izraza smartphone.
Statistika korištenja smartphonea prema funkcijama:
Aktivnost/vrijeme (u minutama po danu)
Pregledavanje interneta: 24,81
Provjera društvenih mreža: 17,49
Igranje igara: 14,44
Slušanje glazbe: 15,64
Telefoniranje: 12,13
Provjeravanje i pisanje e-mailova: 11,1
Tekstualne poruke: 10,2
Gledanje TV-a i filmova: 9,39
Čitanje knjiga: 9,3
Snimanje fotografija: 3,42
Također se može primijetiti da, prema ovom istraživanju, prosječni vlasnik smartphonea dnevno potroši 128 minuta ili više od dva sata gledajući u telefon, odnosno dosta vremena provede zureći u maleni sjajni zaslon.
"Smartphone se sada koristi kao digitalni švicarski vojni nožić, te zamjenjuje mnoge stvari: satove, fotoaparate, knjige, pa čak i prijenosna računala", rekao je David Johnson iz kompanije O2.
Zanimljivi su još neki podaci na koje su ispitanici odgovarali s da ili ne. Tu je telefoniranje mnogo bolje prošlo jer je 71% njih odgovorilo da smartphone uređaje koristi za telefoniranje. Više od polovine (54%) ispitanika koristi smartphone umjesto budilice/alarma, a više od četvrtine njih koristi smartphone umjesto prijenosnog računala (28%). Na pitanje koja je najčešća funkcija koju koriste na smartphoneu, čak 74% ispitanika odgovorilo je da je to fotografiranje.
Cijelo istraživanje možete pronaći ovdje.