SRJ: /

Novoj vlasti "klipovi pod noge"

Ljudi ljevice i dalje padaju ili odlaze sami, ali ima mnogo problema s uspostavom normalnog stanja; SPS-ova vlada Srbije ne pušta uzde moći

12.10.2000.
3:52
VOYO logo

Prilikom potpunog preuzimanja vlasti u Saveznoj Republici Jugoslaviji od strane izbornih pobjednika prisutno je toliko očitih problema da su čak i tužitelji Haškog suda izrazili spremnost da ne inzistiraju na trenutnom izručenju Miloševića, već će ostaviti Koštunici i DOS-u vremena da svladaju najhitnije probleme.

Veliki zagovornik veće samostalnosti Vojvodine, Nenad Čanak, izjavio je da trenutno ne postoje uvjeti za pokretanje pitanja promjene vojvođanskog statusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prva veća prepreka koja je iskrsla na putu normalizacije je Skupština Srbije i predsjednik te republike Mirko Marjanović, koji unatoč dogovorima postignutim s DOS-om opstruiraju stabilizaciju, pokušavajući zadržati ključnu kontrolu nad vojskom i policijom.

Probleme sad prave i Šešeljevi radikali, koji su ocijenili da im se ne isplati "prišlepati" novoj vlasti (a i s obzirom na njihovu političku anamnezu, to bi bilo teško izvedivo), te pokušavaju izvući što više od ostataka svoje nekadašnje moći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom godina Slobine vlasti gomilala se velika količina ogorčenja, te krizni stožeri koji se masovno osnivaju po tvrtkama ponekad i pretjeruju, i prilikom sklanjanja soc-rukovodilaca nisu baš nježni i legalistički nastrojeni. Nebojša Čović iz Demokratske alternative kaže: "Ne može se na nepravu graditi pravo. Znamo mi da oni spaljuju papire, da kradu, da uništavaju dokaze, ali to se ne može zaustaviti sistemom baseball palica. To mora biti pod hitno zaustavljeno". Upravo zato je Vojislav Koštunica opomenuo "kočničare" da nova vlast mora što prije preuzeti kontrolu nad MUP-om kako bi se ustrojilo normalno funkcioniranje policijskog aparata i spriječilo bezakonje.

Sastanak Vrhovnog savjeta odbrane na kojem će se dogovarati o saveznoj vojsci odložen je za kraj tjedna iz čisto tehničkog razloga: crnogorski predsjednik Đukanović se prije dolaska u Beograd mora oporaviti od posljedica lakšeg prometnog udesa. Pri dogovorima oko mehanizma preuzimanja vlasti u Srbiji i prijelaznoj vlasti, problem nije samo "žilavost" socijalista već i ogromna konfuzija u redovima donedavno vladajućih, zbog koje se ne zna tko treba pregovarati u čije ime. I dalje se otkrivaju mnogobrojni inozemni bankovni računi Miloševića i drugih bivših dužnosnika (najnoviji su otkriveni u Austriji), a navodno je već dvadeset milijuna maraka vraćeno u zemlju.

Od važnijih ostavki ističe se ona Ljubana Lončarevića, komandanta policijske brigade Saveznog ministarstva unutrašnjih poslova.

Na vanjskopolitičkom planu novoj vlasti i dalje "cvatu ruže", u srijedu je u Beograd stigao američki diplomat William Montgomery, najavljene su još neke posjete i pregovori oko uključivanja u međunarodne institucije, a u nedjelju će u Beograd doći, da osobno čestita Koštunici na pobjedi, i srpski krunski princ Aleksandar Karađorđević. Iz zatvora je izišao novinar Miroslav Filipović, a i dalje se traga za nestalim Ivanom Stambolićem: prema jednoj anonimnoj dojavi, trebao je biti u leskovačkom zatvoru, ali tamo nije pronađen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo