Spasioci su u petak nastavili izvlačiti preživjele prikliještene pod ruševinama zgrade urušene u Bangladešu pri čemu je najmanje 273 osoba poginulo, a obnovljena je i rasprava o radnim uvjetima tekstilne industrije koja opskrbljuje zapadne tvrtke.
Rana Plaza, zgrada od osam katova, urušila se kao kula od karata za radnog vremena u Savaru, na periferiji Dacce. Radi se o najgoroj nesreći u industrijskoj povijesti Bangladeša kojoj je konfekcija najvažnija grana gospodarstva.
Više desetaka preživjelih izvučeno je iz ruševina u petak, dva dana nakon nesreće. "Spasili smo 45 osoba u petak od kojih je 41 nađena na istom mjestu, među ostacima četvrtog kata zgrade", izjavio je vatrogasni dužnosnik Ahmed Ali.
"Lokalizirali smo još 20 do 25 osoba na drugim mjestima, ali je jako teško doći do njih. Još uvijek su žive".
Visoki policijski časnik kazao je da su se privremeni podaci još pogoršali te broj mrtvih sad iznosi 273, među kojima je velika većina žena.
Katastrofa je obnovila rasprave o sigurnosti u tekstilnoj industriji koja opskrbljuje zapadne tvrtke.
U zgradi se nalazilo pet konfekcijskih radionica koje su radile za španjolsku marku Mango i britansku Primark, jedine koje su potvrdile povezanost s radionicama u Rana Plazi gdje je bilo zaposleno približno 3000 osoba.
Radnici su javno izrazili zabrinutost prethodnog dana zbog pukotina, ali su se njihovi šefovi oglušili na upozorenja pozivajući ih da normalno dođu na posao sljedećeg dana.
Više desetaka tisuća radnika štrajkalo je u četvrtak u znak solidarnosti, izazivajući zatvaranje stotina tvornica dok su zastave spuštene na pola koplja zbog nacionalne žalosti.