Solariji su dvostruko opasniji od ležanja pod najjačim ljetnim mediteranskim suncem, upozorava britansko istraživanje po kojem je rizik od pojave raka kože više nego dvostruko veći nakon podjednakog vremena provedenog u umjetnom sunčanju u odnosu na prirodno sunčanje, prenosi britanski list Telegraph.
Voditelj istraživanja sa sveučilišta Dundee Harry Moseley upozorava da "proizvodnja sve snažnijih ultraljubičastih lampi zajedno s neuspjehom u uspostavi sigurnosnih standarda u industriji solarija dovodi mlade ljude u veću opasnost od razvoja raka kože nego što se ranije mislilo".
Znanstvenici su u okviru istraživanja testirali i razinu ultraljubičastog zračenja 400 solarija u Britaniji i utvrdili da svakih devet od deset solarija ne ispunjava sigurnosne standarde i emitira previsoku razinu UV zračenja u odnosu na ono što je dozvoljeno propisima, kako britanskima, tako i propisima EU. Prosječna jačina zračenja bila je gotovo dvostruko veća od preporučene granice.
Prosječni rizik razvoja raka na testiranim solarijima bio je više nego dvostruko veći od provođenja jednakog vremena na podnevnom mediteranskom ljetnom suncu, a u slučaju nekih testiranih solarija taj je rizik bio čak i šest puta veći.
Već su ranija istraživanja pokazala da korištenje solarija prije 35. godine života povećava rizik razvoja melanoma za 87 posto. Svjetska zdravstvena organizacija već je stavila solarije, uz cigarete, na popis tvari i navika koje imaju najveći rizik razvoja raka.