Bivši suradnik američke Agencije za nacionalnu sigurnost (NSA) EdwardSnowden, kojeg SAD traži zbog optužbe za špijunažu zbog otkrivanja programa elektroničkog nadzora pod nazivom Prizma, zatražio je politički azil u više od desetak zemalja, ali njegovi pokušaji za sada nisu urodili plodom, javljaju u utorak agencije.
U ponedjeljak je, devet dana nakon dolaska u Moskvu iz Hong Konga, prekinuo šutnju i kazao da je slobodan i može objaviti još više informacija o tom programu, a koje su od javnog interesa, ustvrdivši da ga protuzakonito progone.
Taj 30-godišnji Amerikanac se u međuvremenu nalazi u pravnom vakumu u tranzitu moskovske zračne luke Šermetjevo. Snowden nema važeće putne dokumente, a zahtjeve za azilom je uputio preko svog pravnog zastupnika.
Od zemalja u kojima je zatražio azil, Finska, Indija, Brazil i Poljska su njegov zahtjev odmah odbacile, Venezuela ga je u načelu spremna primiti, dok Austrija, Ekvador, Norveška i Španjolska traže da zahtjev za azilom podnese osobno, na njihovu teritoriju.
Odluku još nisu donijele Bolivija, Kina, Kuba, Njemačka, Island, Italija, Irska, Nikaragva i Švicarska. Snowden je povukao zahtjev za azilom u Rusiji.
Američki predsjednik Barack Obama jasno je dao do znanja mnogobrojnim zemljama da davanje azila Snowdenu ima svoju cijenu. Rusija želi da Snowden ode, a dužnosnici su već objasnili da bi automobil nekog stranog veleposlanstva tretirali kao strani teritotrij, što je moguća poruka čelnicima zemalja proizvođača nafte koji se ovaj tjedan okupljaju u Moskvi.
Na sastanku s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejom Lavrovom u Bruneju, američki državni tajnik John Kerry je priznao da se spominjao i slučaj Snowden.
Glasnogovornik ruskog predsjednika Vladimira Putina istaknuo je da Rusija do sada nikoga nije izručila.
"Rusija nikada nije nekoga izručila, nikoga ne izručuje i nikada neće nikoga izručiti", rekao je Dimitrij Peskov.