Nakon što se iz koalicije premijera Janeza Janše već povukla Građanska lista (GL), a to je za kraj mjeseca najavila i Demokratska stranka umirovljenika (DESUS), koju vodi ministar vanjskih poslova Karl Erjavec, u srijedu će o potezima u tom smjeru odlučivati i Slovenska pučka stranka (SLS).
Istodobno, navodi u ponedjeljak Slovenski rado, nastavljaju se pregovori tih triju stranaka kao buduće jezgre u formiranju "projektne vlade" koja bi naslijedila sadašnju Janšinu jer je postupno napuštaju koalicijske stranke, čime gubi potporu u parlamentu.
Temu mogućeg raspleta političke krize u državi neće vjerojatno moći izbjeći niti predsjednik države Borut Pahor koji se krajem tjedna sastaje s prvacima političkih stranaka, navodi Slovenski radio.
Inače, glavne službene teme tog već dogovorenog sastanka, koji će vjerojatno biti u četvrtak, su osiguranje političkog konsenzusa i potrebne parlamentarne većine za zakon o liberalizaciji tržišta rada, ustavne promjene koje bi ograničile mogućnost sazivanja referenduma te ratifikacija hrvatskog pristupnog ugovora s Europskom unijom.
Premijer Janez Janša izjavio je krajem prošlog tjedna u Bruxellesu, gdje je o pitanju Ljubljanske banke govorio i s hrvatskim premijerom Zoranom Milanovićem, da je koncept rješenja pitanja Ljubljanske banke, koji su ponudili stručnjaci dviju vlada i ministri vanjskih poslova, obećavajući, ali da je sada u fazi proučavanja te da će biti potreban "još kakav mjesec" usklađivanja dviju strana.
Bude li se sve odvijalo kako treba, odluka o prijedlogu rješenja mogla bi biti donesena sredinom idućeg mjeseca, a u tom bi slučaju slovenski parlament brzo mogao ratificirati hrvatski pristupni ugovor, ocijenio je Janša u Bruxellesu potkraj tjedna.
Ljubljanski dnevni list Dnevnik podsjeća u ponedjeljak da kao jedan od prioriteta za parlament sadašnjeg saziva ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora ističu i stranke koje se zalažu za formiranje "projektne vlade" te traže osobu koja bi se kao alternativni mandatar suprotstavio Janši, o čemu bi zastupnici prema nekim nagađanjima mogli odlučivati za manje od mjesec dana.
Ministar vanjskih poslova Karl Erjavec svoju odgodu ostavke na položaj ministra u Janšinoj vladi povezuje upravo s rješenjem pitanja Ljubljanske banke i ratifikacijom hrvatskog pristupnog ugovora, navodi Dnevnik, podsjećajući da je Erjavec najavio da će ostavku dati 23. ovog mjeseca.
Slovenski parlament trebao bi hrvatski pristupni ugovor ratificirati najkasnije u travnju, navodi list, dodajući da je ključni interes malih članica u Europskoj uniji da svojom aktivnošću preuzimaju dio odgovornosti za stabilnost europskog prostora, čime jačaju utjecaj EU-a kao globalnog aktera, ali i svoj vlastiti utjecaj unutar Europske unije.
No potrebno je priznati da Slovenija, koja je dugo imala posebnu specifičnu težinu u EU-u zbog svog povijesnog poznavanja zapadnog Balkana, pomalo gubi tu ulogu, te se bavi u prvom redu Hrvatskom, navodi list.
Pri tome se, navodi Dnevnik, na toj temi iskazuju i razlike koje postoje unutar slovenske politike, a nedavno su ih potvrdile i polemike što ih je izazvala rasprava u slovenskog parlamentu oko podneska za Arbitražni sud koji će rješavati granični prijepor s Hrvatskom.