Za razliku od drugih područja, u Južnoj Africi nemaju problema s izumiranjem slonova, dapače populacija im se povećava. Da bi opstali, slonovi su primorani brstiti velike površine šume, i to rade prilino nasilno; kada su gladni, jednostavno sruše drvo, ili ga ogule, ili ga pak iščupaju i progutaju korijenje. Drveće umire i zamjenjuje ga gusta šikara, neprikladna za stanište većine drugih životinja.
U nacionalnom parku Kruger do sad su populaciju velikih sisavaca kresali mačetama, no uz novu tehniku imuno-kontracepcije ružne scene klanja će postupno nestati.
Prije cijepljenja veterinar se mora uvjeriti da slonica nije bređa, stoga slonice uspavljuju i pregledavaju ultrazvukom. Sam kontraceptivni zahvat počinje tako da se iz prozirne membrane koja okružuje jajašce izvadi protein, koji se potom ubrizgava u tijelo slonice.
Time se imuno-sustav navodi na proizvodnju antitijela koja se prema jajašcu ponašaju kao prema stranom tijelu i istovremeno ometaju prodor spermija. Nakon godinu dana antitijela prirodno degeneriraju i nestaju.
Richard Fayrer-Hosken, znanstvenik koji je radio na izradi cjepiva, tvrdi da takav protein imaju mnoge životinjske vrste, pa bi se uz male varijacije u dozi ovo cjepivo moglo koristiti i na psima, mačkama i konjima.
Iako Fayrer-Hosken tvrdi da nije muški šovinist, kontracepcijska sredstva za mužjake ne želi raditi jer, kako kaže, dobiti spermu od mužjaka slona prilično je opasno.