U školi ističu kako je to uobičajena praksa te kako su oni jedna od jeftinijih
"Svi učenici škole od ove školske godine plaćaju participaciju u povećanim troškovima obrazovanja u iznosu od 100 kuna. Učenici prvih razreda participaciju su platili prilikom upisa, a ostali učenici participaciju trebaju platiti do 30. rujna 2019.", stoji u obavijesti na stranici Druge ekonomske škole u Zagrebu.
U dopisu poslanom roditeljima, do kojeg je došao Index, škola je nešto opširnija.
"Zbog nedostatka financijskih sredstava i povećanih troškova nastavnog procesa nismo u mogućnosti održavati odgovarajuću razinu te je stoga Školski odbor, uz suglasnost osnivača (Gradskog ureda za obrazovanje), donio odluku o uvođenju participacije od 100 kuna godišnje po učeniku. Napominjemo da će novac prikupljen od roditelja biti trošen strogo namjenski za potrebe odgojno-obrazovnog procesa, a na kraju godine podnosit će se izvješće o trošenju sredstava s kojim ćete biti upoznati preko Vijeća roditelja. Žao nam je zbog nepopularne mjere, ali zbog održavanja nastave i mi smo, kao i druge škole, bili prisiljeni uvesti participaciju", stoji u obavijesti.
'Svi imaju participaciju, nije u redu da se nas ističe'
Ravnateljica u tome ne vidi ništa sporno jer je "tako u gotovo svim školama u Zagrebu“.
"To je u članku 19. Odluke o upisu koji je donijelo Ministarstvo obrazovanja i to je temelj za odluku. Dobili smo naravno suglasnost osnivača, Grada Zagreba, i to se onda može napraviti. Škole imaju participacije od 100 do 500 kuna. To su točne informacije. Nije u redu da se sad o nama priča kad stvarno imamo najmanji iznos", rekla je ravnateljica Naletilić Indexu.
Bandić se hvali izdvajanjima za obrazovanje, a škole traže novac od roditelja
Ipak, u oči upada kako je to uvođenje participacije odobrio Grad Zagreb, osobito ako je to redovna praksa u zagrebačkim školama s obzirom na to da se gradnonačelnik Milan Bandić naročio voli hvaliti izdvajanjima za obrazovanje.
Ne samo da u većem dijelu čestitke povodom nove školske godine piše o novim udžbenicima i radnim materijalima koje je Grad osigurao (kao i obnovljenim dvoranama i zgradama, što je na kraju krajeva i zakonska dužnost osnivača škola), nego u političkom obračunu s ministricom Blaženkom Divjak u svom stilu obećava da ako ministarstvo neće povećati plaće profesorima, bude Zagreb.
U isto vrijeme, škole su primorane od roditelja tražiti novac kako bi mogle raditi.
Ministrica: Za ovo nema nikakvog razloga
"Škole odnosno osnivači dobivaju milijardu kuna kuna godišnje za same škole, i imaju i izvorne prihode, i nema nikakvog razloga da osnivači ne skrbe jer to je njihova zadaća", rekla je Blaženka Divjak, prenosi N1.
"Nema razloga da se to radi. Apelirala bih i na osnivače i na škole da još jednom razmotre ovakve situacije, smatram da je to nepotrebno", rekla je ministrica.