Pokrajinski sekretar za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Goran Ješić napisao je na svom Twitter profilu da je situacija sa mlekom alarmantna, na osnovu prvih rezultata istraživanja koja je dobio.
"Dobio sam večeras rezultate prvog istraživanja mleka! Moja je obaveza da do utorka dok ne stignu ostale analize budem kooperativan", napisao je visoki funkcioner Demokratske stranke i dodao da ne vidi nikakav razlog niti privatan interes da se mleko ne povuče iz prodaje, te da će zvaničan stav biti saopšten najkasnije do srede.
Ješić je objasnio da u ovom slučaju nisu životinje bolesne, već da je hrana neispravna, što je javni podatak koji je poznat od septembra.
"Afla toksin potiče iz hrane, ovaj put kukuruza, a nema razloga da ga nema u mesu", napisao je Ješić.
Mleko uvoziti samo iz EU
Na opasnost od toksičnih supstanci u mleku na našem tržištu upozorava i Ivana Dulić-Marković, bivša ministarka poljoprivrede i sadašnja Ješićeva savetnica.
Ona na svom zahteva od države da hitno objavi istinu i stavi zabranu na promet mleka proizvedenog u Srbiji i regionu. Bivša ministarka poljoprivrede ističe da se mleko mora uvoziti iz Evropske unije i da se mora krenuti sa ispitivanjem mleka kod svih otkupljivača, kao i kontrolom kukuruza na ulazu u fabrike stočne hrane.
Dulić-Marković savetuje da se našim seljacima da preporuka da krave ne hrane kukuruzom, već supstitutima kao što su soja, ječam i pšenica, kao i da se dozvoli uvoz sojine sačme kao najadekvatnije i najjeftinije zamene za kukuruz.
Da podsetimo, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je prošle nedelje da je od 300 obrađenih uzoraka, 272 uzorka pokazalo potpunu bezbednost ove namirnice, a da je 28 uzoraka na granici dozvoljenih vrednosti aflatoskina, te će biti upućeni na detaljnije analize.