POGORŠANI IZGLEDI ZA 2013. /

Širi se pesimizam među glavnim ekonomistima

Image
Foto: RTL

U 'Izgledima' prikazuju rezultate ankete o ekonomskim očekivanjima u tekućoj godini. Glavni ekonomisti ističu da iznose osobne stavove, a ne stavove uprava banaka. Anketa je provedena tijekom srpnja 2013.

19.7.2013.
11:19
RTL
VOYO logo

Šest najvećih hrvatskih banaka upošljava glavne ekonomiste i/ili osobe zadužene za strateški razvoj. Hrvatska udruga banaka osnovala je svoj klub. Cilj je povremenim provođenjem anketa prikazati reprezentativno mišljenje glavnih ekonomista o najvažnijim gospodarskim kretanjima i očekivanjima. Svake godine izlaze dva broja "Izgleda". U "Izgledima" prikazuju rezultate ankete o ekonomskim očekivanjima u tekućoj godini. Glavni ekonomisti ističu da iznose osobne stavove, a ne stavove uprava banaka. Anketa je provedena tijekom srpnja 2013.

Izglede koji su izašli prije približno šest mjeseci nazvali su "Ipak pad u 2013.?". Šest ekonomista velikih banaka u prosjeku je očekivalo pad BDP-a za 0,2 posto, a raspon se kretao od -1,5 posto kod najpesimitičnijeg ekonomista, do 0,5 posto kod najoptimističnijeg. Pri tome su dva ekonomista prognozirala rast, trojica pad, a jedan je bio "na nuli". Šest mjeseci kasnije pesimizam se dodatno proširio među glavnim ekonomistima: sada svi prognoziraju pad, a prosjek se pomaknuo s -0,2 posto na -1,1 posto. Promjenama je uvjetovana promjenama na pozicijama investicija i izvoza. Dok se prije šest mjeseci očekivao njihov blagi rast, sada se očekuje blagi pad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nešto niži deficit tekućeg računa bilance plaćanja (praktički na nuli), veći fiskalni deficit (gotovo 5 posto BDP-a) i veća stopa nezaposlenosti (17,4 posto prema ILO metodi) logične su posljedice značajno pogoršanog očekivanja BDP-a.

Kada je riječ o financijskim parametrima, i tu se očekuju pogoršanja, ali blaga. Jedan ekonomist očekuje rast kamatnih stopa na tržištu novca do 6 posto, no ostali ga u tome ne slijede. Prinosi na državne obveznice malo su povećani u odnosu na ranije prognoze, tako da se sada očekuje prinos desetogodišnje obveznice iznad 5 posto do kraja godine. Tečaj, međutim, ostaje unutar ranije zacrtanog intervala između 7,5 i 7,6 kuna, samo ovoga puta malo bliže gornjoj granici intervala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo