Sindikati nisu odbili povećanje plaća za 8,5 posto, već ne prihvaćaju da im se to isplati kroz jednokratne naknade. Oni inzistiraju da povećanje od 8,5 posto uđe u osnovicu za plaće, rekao je tajnik Sindikata zdravstvenih djelatnika Dražen Managić.
Vladi je povećanje osnovice neprihvatljivo iz više razloga, a kolektivnim ugovorom iz ožujka utvrđeno je da se usklađuje visina plaća, a ne osnovica, izjavila je potpredsjednica Vlade Željka Antunović. Vlada nema drugu ponudu, pa sada očekuje daljnje reakcije sindikata, dodala je Antunović.
"Budući da smo ušli u kolektivni spor s Vladom, najavljujemo provedbu referenduma od 23. do 28. studenoga o oblicima sindikalnih prosvjeda", kazao je Managić.
Vlada nije prihvatila ni prijedlog sindikata o isplati božićnice u visini od 1.000 kuna i dara za djecu od 400 kuna. Željka Antunović je pojasnila da Vlada ponuđenu isplatu jednokratnih naknada za usklađivanje plaća ujedno smatra i kompenzacijom za božićnicu i dar za djecu.
Ta kompenzacija u netto iznosu ne doseže niti polovicu od lanjskih 1.400 kuna, odgovorio je Managić. Sindikati su Vladi predložili protokol o pregovorima o politici plaća u 2001. godini, međutim, po riječima Željke Antunović, prije prihvaćanja toga prijedloga treba riješiti neke prepreke.
Prva je prepreka dogovor oko sastava sindikalnog pregovaračkog odbora, jer su još neki sindikati javnog sektora zatražili da njihovi predstvanici uđu u pregovarački odbor. Prepreku također predstavlja izrada novog sustava plaća u javnom sektoru jer je moguće da Vlada predloži pregovore na dvije razine - posebno za državne, a posebno za javne službenike, najavila je Željka Antunović.