PREDSTAVLJENO JAVNOSTI / Senzacionalno otkriće u osječkoj Tvrđi

Image
Foto: PIXSELL

Ovo otkriće daje velik doprinos razumijevanju srednjovjekovne arhitekture te je dokaz da je osječka barokna crkva Svetog križa izgrađena 1705. godine na temeljima velike staroromaničke trobrodne crkve iz 12. stoljeća.

26.1.2013.
14:23
PIXSELL
VOYO logo

U povijesnoj osječkoj jezgri Tvrđi, izvan dvorišta franjevačke crkve Svetog križa i franjevačkog samostana, pronađeni su ostatci romaničke crkve iz 12. stoljeća, koji su ocijenjeni senzacionalnim otkrićem, važnim ne samo za Osijek i Hrvatsku već u europskim i svjetskim okvirima.

Istraživačke arheološke radove posjetio je danas predstavnik Ministarstva kulture RH Zlatko Uzelac, zajedno s predstavnicima Odjela za arheologiju Hrvatske akademije znanosti u umjetnosti (HAZU) iz Zagreba i Muzeja Slavonije Osijek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je kako je ovo otkriće, po prvi put danas predstavljeno javnosti, velik doprinos razumijevanju srednjovjekovne arhitekture, te dokaz da je osječka barokna crkva Svetog križa izgrađena 1705. godine na temeljima velike staroromaničke trobrodne crkve iz 12. stoljeća. Također pronađeni arheološki ostatci romaničke crkve svjedoče o "postojanju najstarijega osječkog trga, koji je bio i veliko sajmište".

Uzelac je istaknuo kako je prvi dio radova obavljen u vremenu od 1990. do 1993. godine, kada se obnavljala crkva Svetog križa. Tada je pronađen original portala i dio kamenih stepenica stare romaničke crkve Svetog duha, ali su radovi prekinuti, nalazište konzervirano te se "čekalo neka bolja vremena za nastavak istraživanja".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo kulture prošle godine odobrilo je sredstva za nastavak istraživanja koja su započela krajem prošle godine i obavljat će se cijele ove godine. "Ovo što je otkriveno izvan dvorišta franjevačke crkve i samostana pravo je kulturno bogatstvo" rekao je Uzelac.

Velika trobrodna ranoromanička crkva izgrađena u vrijeme ugarsko hrvatskog kralja Gejze II., koji je osnovao u mađarskom gradu Bataszeku, sjeverno od Mohača, Cistercitsku opatiju kojoj je darovao grad Osijek u kojem su oni u 12 stoljeću izgradili crkvu Svetog duha. Otkriveni ostatci izuzetno dobro prezentiraju cistercisku arhitekturu, tipologiju romaničkih crkvi i još mnogo epohalnih otkrića, istaknuo je Uzelac u izjavi za Hinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pronađeni portal (ulazna vrata) kao i ostatci kamenog postolja, konzervirani su na mjestu gdje su pronađeni, dakle na prostoru ispod sadašnje crkve Svetog križa, te se mogu vidjeti, dodao je.

Ove godine kada se završe istraživački radovi velike trobrodne crkve koja je bila kraljevska crkva, kao i najstariji osječki trg koji potječe iz srednjeg vijeka te prostor sajmišta - kulturna, turistička i znanstvena važnost otkrića bit će iznimno značajna i za turističku ponudu Grada Osijeka, ali i prava arheološko povijesna dokumentacija srednjovjekovne prošlosti Osijeka, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uzelac je važnim ocijenio i odličnu suradnju Odjela za arheologiju HAZU-a iz Zagreba i Muzeja Slavonije Osijek.

Na arheološkim radovima koji su počeli krajem prošle godine te su sada nastavljeni, do sada su radili Tino Leleković iz Odjela za arheologiju HAZU i arheologinja Dragana Rajković iz Muzeja Slavonije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oni su također istaknuli kako je riječ o značajnim otkrićima jer je inače malo podataka o srednjem vijeku, pa su otkriveni nalazi neprocijenjivo bogatstvo.

Arheologinja Rajković rekla je da je osječka Tvrđa nepresušno kulturno bogatstvo koje se odlično uklapa u priču o gradu iznimne povijesti i kulture.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Arheolog Leleković zaključio je kako je zapravo cijeli Grad Osijek, a posebno Tvrđa i Donji grad, prava riznica arheološke prošlosti, gdje se, nalaze najbogatiji ostatci rimske kulture.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo