Čelnici sedam najrazvijenijih zemalja svijeta (G7) pozdravili su u petak izglede ostvarene u zadnjih godinu dana za razvoj svjetskog gospodarstva, ustvrdivši da se njihovi gospodarski sustavi kreću u smjeru uravnoteženijeg, održivog rasta.
No, u priopćenju objavljenom nakon prvog kruga razgovora na godišnjem summitu, 'Sedmorica' su izrazila zabrinutost zbog negativnog utjecaja nestabilnih cijena sirove nafte na gospodarski rast.
U priopćenju se naglašava potreba za stabilnošću u naftnom sektoru, koja bi pridonijela održivom rastu u zemljama-izvoznicama nafte kao i u zemljama koje uvoze naftu.
Odobravajući ulogu koju su informacijske i komunikacijske tehnologije odigrale u snažnom razvoju Amerike, skupina G7 je priznala važnost ulaganja u nove tehnologije kako bi se ojačali potencijali za rast njihovih gospodarstava.
U priopćenju se poziva SAD da povisi kamatne stope na ušteđevine jer bi to smanjilo sadašnji rekordni manjak u proračunu, dok bi Europa energično trebala prionuti strukturalnim reformama, potaknuti otvaranje novih radnih mjesta te otvoriti prostor za ulaganja.
G7 uočava pozitivne pomake u gospodarskoj obnovi Japana, ali naglašava da Tokio mora nastaviti s makroekonomskom politikom održivog rasta, što podrazumijeva, između ostalog, i iznimno niske kamatne stope.
'Sedmorica' su izrazila potporu inicijativi pokrenutoj na prošlogodišnjem summitu u Koelnu o brisanju 100 milijardi dolara duga najsiromašnijim zemljama na svijetu.
Devet zemalja je već ispunilo uvjete za smanjenje duga koji će premašiti 15 milijardi dolara. Radi se o Beninu, Boliviji, Burkini Faso, Hondurasu, Mauritaniji, Mozambiku, Senegalu, Ugandi i Tanzaniji.
Čelnici G7 nisu, međutim, odustali od uvjeta koje dužnosnici moraju ispuniti, a radi se o primjeni gospodarskih reformi i izradi detaljnih planova o tome da smanjenjem duga profitiraju najobespravljenije skupine ljudi.
Izrazili su također spremnost blokiranja zajmova MMF-a i drugih financijskih institucija zemljama koje ne surađuju u borbi protiv pranja novca.
Jedna od zemalja koju je skupina izdvojila za pasivnost prema pranju novca jest Rusija.