zaštita ljudskih prava / SDP zbog referenduma o braku želi mijenjati Ustav

Image
Foto: RTL

Izmjenom Ustava protiv izmjene Ustava. Tako je vladajuća koalicija odlučila odgovoriti na više od 700 tisuća prikupljenih potpisa Inicijative 'U ime obitelji' za definiciju braka kao zajednicu muškarca i žene. Vladajući u Ustav žele uvrstiti odredbu prema kojoj neće biti moguće postavljati referendumska pitanja koja zadiru u ravnopravnost građana i ljudska prava.

9.6.2013.
18:45
RTL
VOYO logo

Mještani Lokvi pred biračkim kutijama četvrti put u tri mjeseca. Nakon europskih i dva kruga lokalnih izbora, na referendumu odlučuju hoće li dozvoliti gradnju akumulacije u svom kraju.

Lokalni referendumi postali su relativno česti. Ove godine već su se održali u Dubrovniku i Fužinama. No, ako građani požele svojim glasovima izravno urediti neko državno pitanje - za to su uvjeti znatno teži, a u budućnosti bi se mogli i postrožiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više zastupnika vladajuće stranke potvrdilo nam je da je Klub zastupnika SDP-a raspravljao i odlučio pokrenuti promjenu Ustava. Žele da u Ustav uđe zabrana svih onih referendumskih pitanja koja na bilo koji način ograničavaju ljudska prava ili ravnopravnost građana.

Iako još ne žele pred kamerama govoriti o svom planu promjene ustava, jasno je da je to novi odgovor SDP-a na referendumsku inicijativu "U ime obitelji". Organizatori poručuju vlasti da takvim manevrom ne mogu ništa postići. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nema pravno utemeljenog niti pravdenog načina da aktualna vlast spriječi referendum koji je zatražilo 20 posto birača Hrvatske ili više od 700 tisuća ljudi. To mogu učiniti jedino prevarom ili silom, ja se nadam da to neće napraviti", kaže Željka Markić iz sporne inicijative.

I među nevladinim udrugama koje smatraju da je referendumsko pitanje o braku diskriminatorno - ipak upozoravaju da se s Ustavom ne treba igrati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Bojim se da se preko noći ne može mijenjati Ustav i ne bi se trebao mijenjati. Treba otvoriti širu javnu raspravu. Sve drugo će, bojim se, izazivati i biti na putu za neku ustavnu krizu", uvjeren je izvršni direktor GONG-a Dragan Zelić.

Predlažu da Sabor iskoristi već postojeći pravni mehanizam i pošalje referendumsko pitanje na ocjenu Ustavnom sudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sabor mijenja Ustav u tri koraka. Za pokretanje promjena potrebna je natpolovična većina svih zastupnika kao i za usvajanje nacrta ustavnih promjena. No za usvajanje promijenjenog Ustava - mora se podići dvije trećine ruku.

HDZ, njihova partnerica Ruža Tomašić i zastupnici HDSSB-a, poznati po antigej stavovima, zajedno imaju 51 glas, dovoljno za rušenje potrebne dvotrećinske većine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo