ZAGREB - Hrvatski sabor dopunio je svoj dnevni red i u njega uvrstio izmjene Zakona o izboru predsjednika Republike Hrvatske što ih je neočekivano predložio Klub zastupnika SDP-a.
Tim bi se izmjenama, među inim, ujednačio način glasovanja dijaspore na predsjedničkim s glasovanjem na parlamentranim izborima, što znači da bi hrvatski državljani izvan Republike Hrvatske mogli glasovati samo u diplomatsko-konzularnim predstavništvima.
Klub HDZ-a bio je protiv toga da se ta točka, po hitnom postupku, nađe u dnevnom redu tekuće sjednice, te je tražio da je se povuče.
Predložena dopuna veliko je iznenađenje, pa i za stranku koja ju je predložila, ustvrdio je HDZ-ov DavorinMlakar.
Za tri su mjeseca predsjednički izbori, sramotno je da danas nekome pada na pamet nuditi izmjene izbornog zakonodavstva, rekao je Mlakar koji takav postupak pripisuje "nervozi koja vlada na Pantovčaku".
Sabor je u dnevni red uvrstio još 10-ak točaka, među kojima su i prijedlozi izmjena zakona o izboru saborskih zastupnika, o DIP-u te o financiranju izborne promidžbe što su ih predložili zastupnici JadrankaKosor, GvozdenFlego i JosipKregar.
Vladino izvješće dobilo 82 glasa
Hrvatski sabor danas je sa 82 glasa "za", 32 "protiv" i 5 suzdržanih, podržao godišnje Izviješće o radu Vlade, koje je u srijedu pred saborskim zastupnicima iznio premijer ZoranMilanović.
Većina je podržala i mjere koje je u tom Izvješću naveo premijer Milanović.
Podršku Vladinu izvješću unaprijed su potpisali i Izvješće podržali klubovi SDP-a, HNS-a, HSU-a, IDS-a, SDSS-a i nacionalnih manjina.
Sabor je većinom glasova potvrdio prestanak mirovanja bivše sisačke županice Marine Lovrić Merzel.
Protiv su glasovali zastupnici MiroslavTuđman (HDZ), BoroGrubišić (HDSSB) i nezavisni BrankoVukšić, a zastupnici Hrvatskih laburista te nezavisni JadrankaKosor, PetarBaranović i IvanGrubišić ostali su suzdržani.