Nove satelitske snimke otkrile su više od 100 objekata u južnom dijelu Indijskog oceana koji bi mogli biti ostaci malezijskog zrakoplova nestalog prije 18 dana s 239 putnika i članova posade, izjavio je u srijedu vršitelj dužnosti malezijskog ministra prometa HishamudinHusein.
"Mora se naglasiti da ne možemo reći da li uočeni predmeti pripadaju zrakoplovu Malaysia Airlinesa na letu MH370. No bez obzira, ovo je još jedan novi trag koji će nam pomoći kamo da usmjerimo potragu", rekao je Husein.
Nove satelitske snimke tvrtke Airbus Defence and Space, odjela Airbus grupacije, prikazuju 122 moguća komada zrakoplova na 400 četvornih metara površine oceana, u rasponu od jednog do 23 metra dužine. Njih još nije moguće izvaditi iz oceana kako bi se identificirali.
Područje na kojem je zadnje zabilježen let, najbliže je Australiji. Do sada su pronalaženje mogućih ostataka zrakoplova sprječavali loši vremenski uvjeti.
Američka oprema za detektiranje signala crne kutije stigla je u Australiju u srijedu dok traju napori za pronalazak bilo kakvog traga malezijskog zrakoplova za koji se vjeruje da se srušio prije 18 dana u Indijski ocean, tisućama milja daleko od svoje predviđene rute.
Avion namjerno srušen kao dio samoubilačkog pothvata?
'Ne tražimo iglu jer još ne znamo ni gdje je plast sijena'
Deseci zrakoplova iz Australije, SAD-a, Novog Zelanda, Kine, Japana i Južne Koreje ponovno pretražuju vode oko 2.500 kilometara jugozapadno od Pertha ne bi li ugledali olupinu aviona. Zbog loših vremenskih uvjeta u utorak potraga je bila prekinuta.
"Zona nesreće je bliža Australiji nego ijednom drugom mjestu", rekao je australski premijer TonyAbbott prije nego što je u parlamentu održana minuta šutnje.
"Znatna količina ostataka primijećena je na području na kojemu je zadnje zabilježen taj let. Loši vremenski uvjeti i nedostupnost dosad su sprječavali njihovo pronalaženje, ali mi smo uvjereni da će biti pronađeni", kazao je.
Malezijski premijer Najib Razak ovoga je tjedna potvrdio da se let MH3370 Malaysia Airlinesa, koji je nestao na putu iz Kuala Lumpura za Peking, srušio u južni Indijski ocean.
Pronalazak olupine mogao bi rasvijetliti što se dogodilo i zašto je zrakoplov letio toliko daleko od zadane rute. Teorije su brojne: od otmice do sabotaže ili mogućeg samoubojstva pilota, ali istražitelji nisu isključili tehničke probleme.