Prošle je godine 7,6 milijuna ljudi postalo izbjeglicama, što znači da ih u svijetu ima ukupno više od 45 milijuna, najviše od 1994., godine kada je počinjen genocid u Ruandi i kada su još trajali ratovi u bivšoj Jugoslaviji, objavio je UN, a prenosi BBC.
U izvješću visokog povjerenika UN-a za izbjeglice kaže da je stanje u Siriji najveći čimbenik tolikog porasta broja izbjeglica.
Više od pola svjetskih izbjeglica dolazi iz pet zemalja: Afganistana, Somalija, Iraka, Sirije i Sudana. Njih 81 posto utočište je našlo u zemljama u razvoju, što je porast od 11 posto u odnosu na 2011.
"Ovo su brojevi koji zvone na uzbunu. Brojevi koji održavaju osobne patnje i teškoće međunarodne zajednice u sprečavanju sukoba i njihovu pravovremenom rješavanju", kazao je čelnik UNHCR-a Antonio Guterres.
Podaci iz prošle godine govore da je svake 4,1 sekunde jedna osoba postala izbjeglica. "Svaki put kad trepnete, netko je prisiljen na bijeg", kazao je Guterres.
Najveće svjetsko ishodište izbjeglih je Afganistan, 32. godinu za redom. Somalci su druga najveća skupina među izbjeglicama, a slijede ih Iračani i Sirijci.
Podaci su zaključeni s krajem prošle godine i ne uključuju milijun novih sirijskih izbjeglica u ovoj godini, kao niti povećanje u broju raseljenih u sukobima zahvaćenim Maliju i DR Kongu.