ZASTRAŠUJUĆI ZAOKRET /

Novi izvještaji zabrinuli stručnjake: Rusija i SAD pojačale arsenal specifične vrste nuklearnog oružja spremnog za upotrebu

Image
Foto: Profimedia

Prema izračunima, Rusija i SAD zajedno posjeduju preko 90 posto svjetskog nuklearnog oružja

14.6.2021.
16:06
Profimedia
VOYO logo

Kako je navedeno u novom godišnjem izvještaju istraživačkog instituta sa sjedištem u Stockholmu, početkom 2021. godine u svijetu je postojalo 13.080 komada nuklearnog oružja - što je za 320 manje nego prethodne godine i manje od petine onoga što su nuklearne sile imale tijekom Hladnog rata sredinom 1980-ih, piše Deutsche Welle.

Ogromne količine spremne za upotrebu

Istraživači mira ocjenjuju, međutim, zabrinjavajućim broj nuklearnih bojnih glava koje su montirane na rakete ili se nalaze u aktivnim bazama. SIPRI ovo nuklearno oružje smatra spremnim za upotrebu. Njegov broj porastao je s 3.720 u prošloj godini na trenutno 3825. SAD i Rusija povećale su arsenal ovog oružja u odnosu na prethodnu godinu za oko 50 komada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
SIRENE ZA UZBUNU: /

Nakon što je Sirija ispalila raketu blizu nuklearnog reaktora, izraelska vojska odgovorila raketiranjem

Image
SIRENE ZA UZBUNU: /

Nakon što je Sirija ispalila raketu blizu nuklearnog reaktora, izraelska vojska odgovorila raketiranjem

"Čini se da se ukupan broj bojnih glava u globalnim vojnim zalihama povećava", rekao je Hans M. Kristensen, SIPRI-jev stručnjak za nuklearno razoružanje, kontrolu naoružanja i neširenje oružja. "Zabrinjavajući je znak da je silazni trend, koji karakterizira globalne nuklearne arsenale oružja od kraja Hladnog rata, zaustavljen."

Prema izračunima Instituta za istraživanje mira SIPRI, Rusija (6255) i SAD (5550) zajedno posjeduju preko 90 posto svjetskog nuklearnog oružja. Obje zemlje imaju opsežne i skupe programe u sklopu kojih obavljaju zamjenu i modernizaciju nuklearnih bojnih glava, raketnih nosača i nosača zrakoplova. "Čini se da se povećava značenje koje Rusija i SAD pridaju nuklearnom oružju u svojim strategijama nacionalne sigurnosti", smatra Kristensen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nuklearne sile raspoređuju dodatne sustave naoružanja

U izvještaju za 2021., koji je objavio SIPRI, bilježe se i drugi zabrinjavajući trendovi. Ne samo da SAD i Rusija unapređuju svoje nuklearne arsenale, već i druge nuklearne sile također ulažu u svoju nuklearnu spremnost te planiraju, razvijaju ili raspoređuju dodatne sustave naoružanja. Riječ je o sedam nuklearnih sila: Velikoj Britaniji, Francuskoj, Izraelu, Kini, Pakistanu, Indiji i Sjevernoj Koreji.

Prema izvještaju instituta SIPRI, Velika Britanija je također zaokrenula svoju politiku smanjenja nuklearnog arsenala i podigla planiranu gornju granicu nuklearnog oružja sa 180 na 260. Kina s nalazi usred velike modernizacije i proširenja svog arsenala nuklearnog naoružanja, a Indija i Pakistan su također u procesu širenja svojih nuklearnih arsenala. Uz to, unatoč svim međunarodnim apelima, i Sjeverna Koreja nastavlja razvijati ​​svoj vojni nuklearni program.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike